• Muhi nad rzeką Sajo 1241. Z dziejów obecności Mongołów w Europie. Tom I i II - komplet

Symbol: 14119
111.00
kpl. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Dostępność Mała ilość
ISBN 9788367111379
Zostaw telefon

Autor: Marian Małecki

Rok wydania: 2022, 2023

Liczba stron: tom I - 477, tom II - 403

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 14,5 cm x 20,5 cm

Seria: Bitwy / Taktyka #135 i 136

 

Historia Węgier – jak napisał jeden z jej rodzimych historyków – jest pasmem zwycięstw w klęskach. Ten wyjątkowy w skali znaczenia i kultury naród europejski z racji swego centralnego położenia w Europie wielokrotnie doświadczany był przez zawieruchy dziejowe, które definiowały jego istnienie niemal od nowa. Zawsze jednak podnosili się Węgrzy ze swych doświadczeń i tworzyli, odnawiali swoją państwowość i kroczyli dalej wkładając w rozwój cywilizacyjny Europy więcej niż inni. Odrębność węgierska to przede wszystkim język należący do grupy ugrofińskiej. Dalej to koczownicze pochodzenie ze stepów spod Uralu, to silnie zakorzenione poczucie wolności stepowca, które jeszcze w średniowieczu – przed najazdem mongolskim znalazło swoje miejsce w „Złotej bulli” Andrzeja II.

Węgrzy to „Antemurale Christianitatis”, za które, tak jak i Polsce, przyszło w historii zapłacić wysoką cenę – zaborami...

(opis wydawcy - Tom I)


Trzynastowieczny, posągowy wręcz najazd Mongołów, podlewany przez ponad 750 lat wiosennych mżawek ocen i jesiennych ulew frustracji, był jedną z największych tragedii – tak w wymiarze  państwowym jak i czysto ludzkim – jakie wydarzyły się w historii ludzkości.   

Zielona autostrada stepów dla mongolskiej armii, letnich rejterad i zimowej stagnacji, ciągnąca się od Azji prawie po Adriatyk, tak jowialnie przedstawiana przez rodzące się super imperium,  szybko zabarwiła się czerwienią krwi i tak samo krwawą łuną pożarów. Step spływał krwią, tak jak miasta i wsie ociekały łzami tych, którzy to widzieli. W ówczesnej historii bez precedensu pozostawał sposób spustoszenia tak wielkiego obszaru - zdaje się, że nie byli w stanie dorównać Mongołom sami Hunowie…

Czego nauczył współczesnych ten epizod historii? absolutyzmu władzy?, poddaństwa?, poszanowania praw „złotej bulli”, stworzenia idei III Rzymu? a może smutnej konstatacji, że oto także w dzisiejszych czasach nie ma już nagrobków wielu oprawców, katów i ciemiężycieli  ludzkości, są one wręcz systematycznie niszczone, jako przejaw satrapii i tyranii sprzed wieków - jednak potomni, którzy przeżyli, mają powody, by nie zapomnieć o swoich prześladowcach.

Temu służy w pierwszej mierze archeologia miejsc i zdarzeń najazdu, w drugiej porównanie sposobu walki, podboju i obrony, po trzecie – skutki, jakie wówczas wygenerował najazd.

O tym wszystkim traktuje druga część pracy o Muhi...

(opis wydawcy - Tom II) 

 

Spis treści Tom I:

Przedmowa (Gabor Béli)  /7

Wstęp  /10

I. Rys historyczny Węgier przed najazdem 1241 r.  /20

II. Rys historyczny imperium mongolskiego do najazdu na Węgry w 1241 r.   /108

III. W drodze pod Muhi   /195

IV. Węgierscy sojusznicy  /274

V. Bitwa na równinie Muhi nad rzeką Sajó  /341

VI. Rozmiary i skutki klęski  /417

 

Spis treści Tomu II:

Wstęp do tomu II

VII. Archeologiczne ślady najazdu mongolskiego na terenie dawnych Węgier

VIII. Uderzenie z Moraw 

IX. Skutki najazdu czyli ponowne założenie państwa węgierskiego 

Podsumowanie 

Spis map i schematów

Bibliografia

Aneksy

Streszczenie

Summary

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie