• Wspomnienia ostrowskie

Brak towaru
75.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 9788361530091
Zostaw telefon

Autor: Arthur Rhode

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 400

Okładka: twarda

Format: 18,0 cm x 25,5 cm

Tekst: polski, niemiecki

WYDANIE DRUGIE ROZSZERZONE I UZUPEŁNIONE


Wspomnienia niemieckiego pastora Arthura Rhode, absolwenta ostrowskiego Królewskiego Gimnazjum, po szybkim wyczerpaniu się pierwszego wydania książki, zostały uznane przez polską i niemiecką historiografię za unikalne źródło historyczne poświęcone w znacznych fragmentach historii miasta Ostrowa Wielkopolskiego na przełomie XIX i XX wieku, a także traktujące obszernie o skomplikowanych relacjach polsko-niemiecko-żydowskich w tej części Wielkopolski. Wspomnienia te przeniosły czytelników w lata 80. XX wieku. Choć były pisane głównie z niemieckiego, narodowego punktu widzenia, dla wielu czytelników - historyków, jak i miłośników regionu - stanowiły ciekawy przyczynek do dziejów wielokulturowego społeczeństwa naszego regionu oraz historii stosunków polsko-niemieckich na tym terenie. Wartość wspomnień podnosiło w znacznej mierze dystansowanie się autora od "wielkiej polityki" oraz próba pokazania relacji między tzw. "zwykłymi mieszkańcami", często na płaszczyźnie ludzkiej i dobrosąsiedzkiej.

W publikowanym drugim rozszerzonym i uzupełnionym wydaniu ostrowskich wspomnień pastora zawarto podobnie jak w pierwszym fragmenty zaczerpnięte z maszynopisu przechowywanego w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, jak i z udostępnionego przez niedawno zmarłego wnuka pastora - Gotza Urbana - tekstu "Der Kirchenkreis Schildberg". Ostrowskie wspomnienia pastora Rhode składają się z czterech części. Pierwsza z nich dotyczy historii miasta Ostrowa. Część druga to wspomnienia pobytu w murach ostrowskiego gimnazjum. Część trzecia opowiada o funkcjonowaniu ostrowskiej parafii ewangelickiej. Czwarta natomiast to opis internowania autora w Ostrowie przez władze polskie podczas Powstania Wielkopolskiego. Wydanie zostało rozszerzone o szczególnie mogący zainteresować czytelników szkic historyczny, poświęcony dziejom społeczności niemieckiej w Ostrowie od XVIII do XX wieku, oraz o wiele nie publikowanych dotychczas dodatkowych ilustracji.
Inicjatywę kolejnego dwujęzycznego, poszerzonego i uzupełnionego wydania przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego "Wspomnień ostrowskich" Arthura Rhode, należy uznać za kreatywne i inspirujące przedsięwzięcie, ugruntowujące i umacniające pojednanie i zrozumienie między narodami zjednoczonej Europy a także stawiające nowe wyzwania przed transgranicznymi badaniami naukowymi.
(Prof. zw. dr hab. Czesław Karolak)

Inhalt/Spis treści:

Jarosław Biernaczyk

Społeczność niemiecka Ostrowa od XVIII do XX wieku /7
Die deutsche Volksgemeinschaft in Ostrowo vom 18. bis zum 20. Jahrhundert /35

Ilustracje I/Bilder I /65

Jarosław Biernaczyk

Arthur Rhode i jego ostrowskie wspomnienia /97
Arthur Rhode und seine Ostrowoer Erinnerungen /103

Gotz Urban

Arthur Rhode - redivivus /109
Arthur Rhode - powrót po latach /113

Arthur Rhode

Ostrowoer Erinnerungen /117
Ostrowo /119
Gymnasium /127
Evangelische Pfarrgemeinde /193
Hallersche Truppen /225

Wspomnienia ostrowskie /241
Ostrów /243
Gimnazjum /251
Gmina ewangelicka /311
Oddziały Hallera /341

Wykaz nazw geograficznych /355

Ortsregister /359

Spis osób/Personenregister /363

Ilustracje II/Bilder II /379

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie