• Wojna ośmiu dni. Operacja Litani 1978

Symbol: 16497
36.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 10 szt.
ISBN 9788367730464
Zostaw telefon

Autorzy: Krzysztof Mroczkowski, Michał Przybylak

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 231

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 14,5 cm x 20,5 cm

Seria: Bitwy/Taktyka #156

 

Omawiana na kartach niniejszego opracowania operacja wojsk izraelskich w południowym Libanie w roku 1978 - operacja "Litani"  wyrosła z długotrwałego i w zasadzie nierozwiązywalnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Konfrontacji, w której uczestnikami byli i nadal są również inne podmioty  prawa międzynarodowego oraz aktorzy niepaństwowi, którzy wykorzystywali sytuację i stały stan napięcia do realizacji własnych celów. W latach 70. XX wieku były to przede wszystkim organizacje palestyńskie, które usiłowały stworzyć własne organizmy quasi-państwowe. Nie wolno przy tym pomijać fundamentalnej kwestii - wiele krajów uznało kwestię palestyńską za wygodny pretekst do własnych działań dyplomatycznych. Jednym z nich był Iran, którego ważnym elementem oddziaływania na Izrael stały się nie tylko  palestyńskie ugrupowania narodowowyzwoleńcze, ale również - a może przede wszystkim - Syria jako długoletni przeciwnik Izraela. Takie działania miały na celu osłabienie Tel Avivu poprzez uderzenie w jego miękkie podbrzusze - wspomniany potencjał gospodarczy i szczególnie wrażliwy demograficzny. Dla Syryjczyków i wykorzystywanych przez nich Palestyńczyków torpedowanie wszelkich inicjatyw pokojowych, a nawet ich symptomów, miało głęboki sens - zmuszało bowiem Izraelczyków  do nieustannego stania "z bronią u nogi".

O autorach:
Dr hab. Krzysztof Mroczkowski - prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, historyk, wykładowca akademicki, muzealnik - Zastępca Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Naukowo zajmuje się stykiem wojskowości i polityki - szczególnie w kontekście Bliskiego Wschodu XX. wieku. Autor szeregu artykułów i opracowań na ten temat - między innymi monografii" "Operacja Płynny Ołów", "Wojna i >Pokój dla Galilei<, "Militarne i polityczne konfrontacje Organizacji Wyzwolenia Palestyny i Państwa Izrael na terytorium Libanu w latach 1970-1985" oraz "Karameh 1968".
Por. dr. Michał Przybylak - absolwent Akademii Obrony Narodowej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Sztuki Wojennej. Naukowo zajmuje się historią wojskowości oraz sztuką wojenną, szczególnie w konfliktach na Bliskim Wschodzie, a także ideologią bezpieczeństwa. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, książek oraz edycji źródłowych, w tym ideologii syjonizmu-rewizjonizmu. Obecnie żołnierz zawodowy w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Spis treści:

Wstęp

I. Tło operacji "Litani"

II. Teren prowadzenia operacji "Litani" 

III. Południowy Liban - place d`armes 1978 roku

IV. Siły przeciwników

V. Operacja "Ojciec Mądrości" 

VI. Pierwsza faza działań - "Biała Flaga"

VII. Faza druga - "Operacja "Litani" 

VIII. Międzynarodowe reperkusje operacji "Litani"

IX. Chwiejny kompromis - siły United Nations Interim Force in Lebanon 

X. Liban po operacji "Litani"

XI. Izraelskie działania na północy w kontekście rozmów dotyczących południa

XII. Doświadczenia z operacji "Litani" 

Zakończenie

Spis map

Bibliografia selektywna 

 

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie