• Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919

55.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24h
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 6.5
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 2 szt.
ISBN 978-83-947813-8-5
Zostaw telefon

Redakcja: Marek Jaeger, Katarzyna Podczaska

Rok wydania: 2018

Ilość stron: 330

Oprawa: twarda

Format 21,5: cm x 21,5 cm

IV Tom serii Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy


Publikacja "Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918–1919" jest wyjątkowa, nie tylko z powodu tematu, którego wciąż mało jest w literaturze, ale także ze względu na swoją formę. Stanowi ona połączenie sił Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy oraz innych muzeów, towarzystw historycznych oraz pasjonatów historii z regionu, takich jak: Muzeum Regionalne w Jarocinie, Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej, Ostrowskie Towarzystwo Genealogicznego czy Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Praca zbiorowa, która naświetla losy ziemian-powstańców, który wspierali Powstanie Wielkopolskie nie tylko z bronią w ręku, ale także na polu gospodarczym, politycznym czy oświatowym. Poza znanymi nazwiskami: Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, Władysława Grabskiego, Stanisława Thiela czy Aleksandra Szembeka, w publikacji pojawiają się również biografie ziemianek, które tak jak Antonina Czarnecka czy Dora Mukułowska organizowały pomoc medyczną.

Spis treści:

Wykaz skrótów  /3

Wstęp  /7

POWIAT JAROCIŃSKI  /

Dominik Wabiński - Władysław Grabski (1867-1927). Polityk - ziemianin  /23

Sebastian Pluta, Ilona Kaczmarek - Zbigniew Ostroróg-Gorzeński (1869-1926). "Naszym obowiązkiem jest pozostać tu i bronić tej ziemi..."  /37

Sebastian Pluta, Ilona Kaczmarek - Zdzisław Skarżyński (1878-1941). Pierwszy polski starosta jarociński  /44

POWIAT KĘPIŃSKI  /47

Łukasz Kamiński - Aleksander Szembek (1886-1928). W negocjacjach o polską granicę  /49

POWIAT KROTOSZYŃSKI  /63

Daniel Szczepaniak - Józef Chełkowski (1868-1954). Zasłużony starosta koźmiński  /67

Daniel Szczepaniak - Stefan Chosłowski ( 1889-1954). Wzorowy dowódca powstańczy  /81

Daniel Szczepaniak - Józef Modlibowski (1889-1942). Organizator i dowódca sił powstańczych w pow. koźmińskim  /88

POWIAT OSTROWSKI  /97

Jacek Malkowski - Tadeusz Brodowski (1874-1933). Komendant Straży Ludowej w Ostrowie Wlkp.  /104

Jacek Malkowski - Wanda, Edmund i Wincenty Chmielewscy (1866-1935), (1871-?), (1874-?). Powstańcze rodzeństwo z Ostrowa Wielkopolskiego  /111

Jacek Malkowski - Witold Cybulski (1885-1956). Członek Straży Ludowej powiatu szubińskiego  /116

Katarzyna Podczaska - Zygmunt Czarnecki (1884-1939). W służbie odrodzonego państwa   /122

Witold Banach - Wojciech Lipski (1860-1930). Energiczny starosta ostrowski  /139

Jacek Malkowski - Mieczysław Niemojowski (1884-1961). Dowódca 4. Komapnii Straży Obywatelskiej w Ostrowie Wlkp.  /149

Jacek Malkowski - Wincenty NIemojowski (1854-1926). Pułkownik honorowy weteranów 1863 r., powstaniec wielkopolski, społecznik i patriota  /153

Jacek Malkowski - Nikodem Schroeder (1868-1930). Pierwszy starosta powiatu odolanowskiego  /160

Jacek Malkowski - Stanisław Skórzewski (1884-1940). Komendant Straży Ludowej z obwodu Czekanów  /168

Witold Banach - Bogdan Szembek (1880-1956). Organizator jednostek powstańczych  /174

POWIAT OSTRZESZOWSKI  /183

Marek Rezler - Marian Gende (1890-1948). Dowódca kompanii grabowskiej  /189

Marek Rezler - Stanisław Thiel (1881-1943). Wybitny powstaniec i generał  /193

Marek Rezler - Henryk Wężyk (1891-1920). Dowódca 4. Kompani Ostrzeszowskiej /201

Marek Rezler - Józef Wężyk (1871-1946). Działacz niepodległościowy, starosta ostrzeszowski  /206

Daniel Szczepaniak - Wojciech Wężyk (1890-1920). Oficer, powstaniec wielkopolski  /208

POWIAT PLESZEWSKI  /211

Katarzyna Podczaska - Antonina Czarnecka (1885-1967). Z pomocą rannym żołnierzom  /214

Katarzyna Podczaska - Stefan Czarnecki (1893-1945). Ułan II Rzeczypospolitej  /221

Andrzej Szymański - Konstanty Gozimirski (1890-1975). Uczestnik walk o niepodległość  /236

Katarzyna Podczaska - Dora Mukułowska (1880-1946). Artystka zaangażowana  /245

Katarzyna Podczaska - Wanda Niegolewska (1877-1970). "Czyń, coś powinien, będzie co może"  /263

Katarzyna Podczaska - Ignacy Skoroszewski (1881-?). Na froncie północnym powstania  /281

Janusz Waliszewski - Wojciech Skoroszewski (1863-1920). Starosta krotoszyński i pleszewski  /285

Katarzyna Podczaska - Stanisław Szafarkiewicz (1888-1919). Do krwi ostatniej  /294

Dominik Wabiński - Artur Szenic (1868-1932). "Pracował w najcięższych czasach z całym poświęceniem i zaparciem się siebie..."  /314

Zakończenie  /330

          
                                        
                   
 

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie