• Przemyśl pod sowiecką okupacją. Wspomnienia z lat 1939-1941

Brak towaru
29.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 978-83-61329-20-6
Zostaw telefon

Autor: Błażej Śliwiński

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 152

Okładka: miękka

Format: 13,5 cm x 20,5 cm

 

Z uwagi na bardzo niewygodną dla komunistycznych władz polskich treść Wspomnień, opisujących przecież okres okupacji sowieckiej Prze­myśla, rękopis był ukrywany przez cały okres istnienia PRL w obawie przed konfiskatą przez Służbę Bezpieczeństwa (...)

Wspomnienia koncentrują się na opisie wydarzeń, które miały miejsce w siedzibie TPN, ale zawierają także wiele cennych informacji o życiu w okupowanym przez Sowietów Przemyślu. Mylny byłby zatem pogląd mówiący o tym. że ograniczają się one do opisu działalności jednej z wielu instytucji kulturalnych powiatowego miasteczka w okresie II wojny światowej. Ówczesna sytuacja geopolityczna sprawiła bowiem, że Przemyśl stał się miastem granicznym, podzielonym - podobnie jak cala II Rzeczpospolita - na dwie strefy okupacyjne, niemiecką i sow­iecką. Również samo Towarzystwo należało do najważniejszych insty­tucji kulturalnych w mieście i w regionie (...) Rękopis Smołki zawiera wiele cennego materiału dotyczącego życia kulturalnego w „sowieckim” Przemyślu, w tym losów polskiego dziedzictwa kulturowego (...)

W tekście Smołki znalazło się wiele cennych spostrzeżeń dotyczących realiów życia w warunkach sowieckiej okupacji, w tym charakterystyki osobowe ówczesnych urzędników i opis ich specyficznych obyczajów i zachowań. Autor porusza też problem stosunków narodowościowych polsko-ukraińsko-żydowskich (...) Smołka opisuje też zagadnienia związane z problemem postaw Polaków wobec komunizmu i okupanta sowieckiego. Było to zjawisko ważne - nie tylko w okresie pierwszej ok­upacji sowieckiej, ale także po roku 1944 - podzieliło bowiem zarówno społeczeństwo polskie, jak i poszczególne rodziny (...)

(ze Wstępu)

Spis treści:

Wstęp /5

Wspomnienia /27

Rozdział I /27

Rozdział II /42

Rozdział III /54

Rozdział IV /68

Rozdział V /73

Rozdział VI /75

Rozdział VII /78

Rozdział VIII /87

Rozdział IX /93

Rozdział X /96

Rozdział XI /105

Fotografie /111

Indeks /119

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie