• Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Symbol: 15557
33.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 9788367041072
Zostaw telefon

Autorzy: Wiesław Zdziabek, Maria Pacholska

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 122

Okładka: miękka

Format: 16,5 cm x 23,5 cm

Wydanie 2

 

Ustanowienie rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem narodowym jest doskonałą okazją do wznowienia wydanej w 2008 r. książki Powstanie wielkopolskie 1918–1919. Książkę tę adresujemy do szerokiego grona odbiorców. Być może niektórzy z Czytelników nie znajdą w niej informacji, którymi się interesują w sposób szczególny, np. ze względu na miejsce zamieszkania. Mamy nadzieję, że dla wszystkich Czytelników proponowana pozycja będzie zachętą do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy na temat wielkopolskiego czynu powstańczego. Z tą nadzieją wyposażyliśmy naszą książkę w starannie dobraną bibliografię. Opatrzyliśmy ją również indeksem nazwisk i miejscowości oraz wykazem skrótów. Ułatwieniu lokalizacji wydarzeń w terenie służą dokładnie opracowane mapki. Ich konstrukcja ułatwia również orientację w chronologii wydarzeń. Wreszcie wyposażyliśmy książkę z konieczności w skromny, ale za to reprezentatywny wybór tekstów źródłowych i fotografii. Zrozumienie genezy powstania, dynamiki jego rozwoju, a przede wszystkim znaczenia wymaga od Czytelnika znajomości kontekstu ogólnopolskiego i ogólnoeuropejskiego.

Zrozumienie genezy powstania, dynamiki jego rozwoju, a przede wszystkim znaczenia wymaga znajomości kontekstu ogólnopolskiego i ogólnoeuropejskiego. Stąd rozdział 1. mówi o sytuacji Polaków żyjących w XIX w. w granicach trzech państw zaborczych. Treść rozdziału 2. koncentruje się na sytuacji panującej w należącej do Prus Wielkopolsce. Rozdział 3. dotyczy przebiegu I wojny światowej i działalności polskich organizacji niepodległościowych. Rdzeń książki stanowi opis wydarzeń bezpośrednio związanych z wybuchem i przebiegiem powstania (rozdziały 4, 5, 7). Rozdział 6. poświęcony jest aspektom wewnątrz-organizacyjnym i politycznym. Rozdział 8. omawia sytuację Wielkopolski w okresie między zawarciem rozejmu w Trewirze, który kończy działania wojenne na frontach powstańczych, a podpisaniem traktatu wersalskiego. Ostatni rozdział przedstawia wydarzenia w skali ogólnopolskiej, które miały miejsce po zakończeniu powstania.

Książkę wzbogacają dokładnie opracowane mapki (6), teksty źródłowe (9) i fotografie (31), ponadto bibliografia, indeks nazwisk i miejscowości oraz wykaz skrótów.

(opis wydawcy)

 

Z recenzji (wydania 1) prof. dra hab. Janusza Karwata:

...Podejmując się syntetycznego ujęcia Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 r., Autorzy stanęli przed realizacją trudnego zadania. Przeprowadzili dogłębną analizę literatury przedmiotu, wykorzystując wspomnienia powstańców wielkopolskich. Opisali oni problem we właściwych proporcjach i odpowiedniej objętości. Maria Pacholska i Wiesław Zdziabek słusznie zastosowali chronologiczno-problemowy układ treści, w przypadku tejże problematyki z pewnością najbardziej odpowiedni. Za dobre rozwiązanie uznać należy podział książki na dziewięć krótkich rozdziałów, które są przejrzyste i wewnętrznie spójne oraz tworzą zwarty ciąg logiczny. Zaletą opracowania są trafnie dobrane cytaty, które uatrakcyjniają lekturę. Autorom udało się ciekawie opisać genezę, przebieg i konsekwencje wielkopolskiej wiktorii.

Spis treści:

Od Autorów  /5

Wykaz skrótów /6

1. O wojnę powszechną, o wojnę ludów  /7

2. Wielkopolska przed wybuchem wojny  /19

3. Rozbudzone nadzieje /29

4. Wybuch powstania /39

5. Wielkopolska w ogniu  /51

6. Wojskowi i politycy  /61

7. Przetrwać nawałnicę  /71

8. Między Berlinem a Warszawą  /86

9.  Epilog /96

Teksty źródłowe  /103

Wybrana bibliografia  /115

Indeks nazwisk  /116

Indeks miejscowości  /121

 

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie