• Pierwsza wojna włoska z lat 1494–1495

Symbol: 14754
32.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Mała ilość
ISBN 9788367730105
Zostaw telefon

Autor: Zmicier Mazarczuk

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 271, mapy - 7

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 14,5 cm x 20,5 cm

Seria: Bitwy / Taktyka #139


W wiekach, które nastąpiły po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku, pojęcie „Italia” pozostało pojęciem czysto historycznym i geograficznym. Pozbawiony jedności politycznej Półwysep Apeniński, wraz z przyległymi wyspami Sycylią, Sardynią i Korsyką, był skomplikowaną mozaiką małych księstw, signorii i republik. Tylko południowa część półwyspu – Mezzogiorno – została zjednoczona w politycznych granicach Królestwa Neapolu, począwszy od podboju normańskiego w XI wieku. Reszta Italii była rządzona przez książąt, margrabiów, panów (signorów) lub władze republiki. Wszystkie te państwa miały swoją własną historię stosunków z sąsiadami, własne struktury polityczne i własne ogniska wewnętrznych napięć. Interweniowanie w sprawy włoskie oznaczało wplątanie się w skomplikowaną sieć zawiłych ich relacji. 

Państwa renesansowych Włoch różniły się między sobą systemami politycznymi. Według słów Niccolò Machiavellego, „wszelkie państwa, wszelkie potęgi, które miały lub mają władzę nad ludźmi, bywają republikami, albo księstwami”. Reżimy republikańskie powstawały głównie w miastach północnych Włoch w XI-XIII wieku w wyniku „rewolucji komunalnych” – obalenia dawnych panów feudalnych i dojścia do władzy elity miejskiej, patrycjatu.

(opis wydawcy)

O autorze: 

Zmicier Mazarczuk (Змiцер Мазарчук, Dmitry Mazarchuk, 1975) urodził się i mieszka w Mińsku na Białorusi. Absolwent Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Kandydat nauk historycznych i profesor nadzwyczajny. Jest autorem kilku książek i ponad 100 artykułów oraz innych publikacji naukowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię dyplomatyczną i wojskową XV–XVI wieku, zwłaszcza Włoch, Anglii i Francji.

Spis treści: 

Wstęp

I. Francuskie roszczenia we Włoszech

II. Przygotowania do kampanii i skład armii

III. Kampania Karola VIII przeciwko Neapolowi

IV. Francuskie panowanie w Neapolu

V. Utworzenie Ligi Weneckiej

VI. Droga powrotna armii francuskiej

VII. Bitwa pod Fornovo

VIII. Oblężenie Novary i pokój w Vercelli

IX. Działania wojenne w południowej części Półwyspu Apenińskiego

Zakończenie

Spis map

Bibliografia

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie