• Kronika mojego miasta Iacopo di Varagine

Symbol: 10333
84.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 6.5
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 10 szt.
ISBN 9788365061676
Zostaw telefon

Tłumaczenie: Henryk Pietruszczak

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 488

Okładka: miękka

Format: 17,0 cm x 24,0 cm

 

Rozdziały części pierwszej

Pierwsza część odnosi się do założenia i zbudowania Genui i ma cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale wyjaśniamy, kim byli pierwsi założyciele i budowniczy miasta. W drugim rozdziale mówimy  o Janusie, pierwszym królu Italii, który zbudowal i wzniósł Genuę. W trecim rozdziale opowiadamy, że także Janus, obywatel Troi, rozszerzył ją i ulepszył. w czwartym rozdziale mówimy o Janusie, będącym u Rzymian bogiem i świętym wizerunkiem, czczonym dawno temu w Genui.

Rozdziały części drugiej

Druga część odnosi się do pochodzenia i początków Genui i ma trzy rozdziały. W pierwszym z nich mówimy o okresie,  którym została zbudowana. W drugim o tym, jak została rozszerzona, w trzecim o okresie jej zniszczenia przez Kartagińczyków, czyli Afrykanów oraz o odbudowaniu przez Rzymian.

Rozdziały części trzeciej

Trzecia część mówi o przyczynie nazwania jej w ten sposób i ma cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale przytaczamy opinię tych, którzy twierdzą, że jej nazwa pochodzi od Janusa, obywatela Troi, który ją rozbudował. W drugim rozdziale znajdziemy opinię ludzi twierdzących, że jej nazwa pochodzi od Janusa, boga rzymskiego, czczonego dawniej w Genui. W trzecim rozdziale spotkamy się z opinią mówiącą, że nazwano ją Ianua dlatego, że jest bramą do Lombardii. w czwartym rozdziale wyjaśniamy powody, nazwania jej Genua niemal we wszystkich starożytnych księgach.

 Rozdziały czwartej części

Czwarta część opowiada o okresie, w którym miasto nawróciło się na wiarę w Chrystusa i tworzą ją trzy rozdziały. W pierwszym rozdziale opowiadamy o tym, jak cały świat pozostawał w niewoli bałwochwalstwa. W drugim rozdziale powiemy, że Genua był pierwszym albo jednym z pierwszych miast nawróconych  na chrześcijaństwo. W trzecim rozdziale ten sam fakt przedstawiony w inny sposób.

Rozdziały piątej części

Piąta część mówi o potrójnej kondycji miasta, w której Genua znalazła się w trudnych czasach. Ta część ma trzy rozdziały. W pierwszym z nich opisujemy wygląd i wielkość miasta w czasie jego powstania. W drugim opisujemy jego wygląd i wielkość w czasie rozwoju, a w trzecim to samo w chwili jego doskonałości.

Rozdziały szóstej części

Szósta część mówi o rządach w mieście Genui. Ta część ma trzy rozdziały. W pierwszym rozdziale wyjaśniamy, że miasto Genua było poddane różnych rządom. Drugi rozdział mówi nam o tym, że lepiej być rządzonym przez jedną niż więcej osób, zwłaszcza jeżeli ci ludzie nie są jednomyślni w dążeniu do dobra. Trzeci rozdział opowiada o niebezpieczeństwach pochodzących od złego rządzenia i korzyściach pochodzących od dobrego.

Rozdziały siódmej części 

Siódma część bierze pod uwagę różne cechy niezbędne do kierowania miastem. W pierwszym rozdziale mówimy o rządzących, którzy powinni być potężni i hojni, aby mogli sądzić bez obaw. W drugim mówimy o  tym, że powinni bać się Boga. W trzecim o tym, że powinni kierować się prawdą, a w czwartym, że powinni nienawidzić wszelkiego rodzaju chciwości, żądzy bezprawnego zdobywania pieniędzy i ambicji.

Rozdziały ósmej części

Ósma część mówi o koniecznych cechach, jakimi powinni szczycić się mieszkańcy i obywatele miasta. Ta część ma trzy rozdziały. W pierwszym z nich mówimy o tym, że obywatele powinni być zdolni i dojrzali do podejmowania decyzji, w drugim, że nie powinni posiadać nałogów, lecz uczyć się cnót. Trzeci rozdział mówi o tym, że powinni kierować się miłością do ojczyzny.

Rozdziały dziewiątej części

Dziewiąta część mówi o interesach rodziny i domu i zawiera sześć rozdziałów. W pierwszym omawiamy, jaka powinna być kobieta  mająca zostać żoną i w jaki sposób możemy poznać, czy się do tego nadaje czy nie. W drugim rozdziale, w jaki sposób powinno się o nią troszczyć. W trzecim o tym, jak bardzo powinni kochać się małżonkowie. W czwartym, że powinni współżyć, w sposób pokojowy. W piątym, jak powinni zachowywać się wobec dzieci, a dzieci wobec nich, a w szóstym, jak powinni zachowywać się w stosunku do domowników i służących, a służący wobec nich.

Rozdziały dziesiątej części

Dziesiąta część mówi o kościelnych rządach w mieście Genui. Pierwszy rozdział opowiada, w jaki sposób przekazano jej zaszczyt bycia stolicą biskupią. Drugi opowiada o wyniesieniu do godności arcybiskupstwa.

Rozdziały jedenastej części

Jedenasta część opisuje okresy urzędujących biskupów i podaje imiona wszystkich wybranych w mieście Genui. Ta część posiada wiele rozdziałów, tyle, ile podajemy imion biskupów.

Rozdziały dwunastej części

Dwunasta część opowiada o latach spędzonych na urzędzie przez arcybiskupów, ich imiona i nazwę zakonu, mówi o wszystkich, którzy nas przepędzili. Ta część ma dużo rozdziałów, tyle ile wymieniliśmy imion arcybiskupów.

(fragment)

Spis treści: 

Księga pierwsza  /9

Księga druga  /17

Księga trzecia  /22

Księga czwarta  /28

Księga piąta  /36

Księga szósta  /51

Księga siódma  /58

Księga ósma  /70

Księga dziewiąta  /86

Księga dziesiąta  /101

Księga jedenasta  /105

Księga dwunasta  /143

Cafaro  /173

Roczniki Cafaro /193

Z roczników kanclerza Oberto  /217

Z roczników pisarza Ottobono /257

Z roczników pisarza Marchisio /273

Z roczników pisarza Bartolomeo /279

Z roczników nieznanego autora /361

Z roczników Lafranca Pignolo, Gugielmo De Martedo, Marino Ususmari i Enrico, margrabiego  Gavi  /387

Z roczników znawcy prawa Marinetto di Marino i  Gugliemo di Murtedo oraz Marino Ususmaris i Giovanniego Susobono  /395

Z roczników Nicolao Quercio, Guglielmo Di Murtedo i Enrico Drogo /401

Z roczników Oberto Stancono, Iacopo Dorii, Marchisino Di Cassino i Bertolino, syna Bonifacio  /413

Z roczników Iacopo di Doria /441

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie