• Kobieta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim

56.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 978-83-63363-28-4
Zostaw telefon

Conjux, Mater, Filia, Soror Propinqua, Civis...

Kobieta na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim

 

 

Redakcja: Marta Małkus, Kamila Szymańska

Współwydawca: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Rok wydania: 2016

Ilość stron: 526

Oprawa: miękka

Format: 16,0 cm x 23,0 cm


 

" ... Kolejna, ósma już, konferencja organizowana z cyklu spotkań przybliżających dziedzictwo kulturowe historycznej ziemi wschowskiej i pogranicza wielkopolsko-śląskiego, poświęcona została problematyce kobiet. Organizatorom konferencji, która miała miejsce we Wschowie i Lesznie w dniach 23-23 października 2014 r., przyświecała idea, by poprzez analizę źródeł historycznych, zabytków sztuk plastycznych i piśmiennictwa poznać kobiety żyjące na tym obszarze: na styku kultur, religii i języków, tradycji, zwyczajów...[...] Autorzy starali się przedstawić nie tylko postaci, ale i mechanizmy, które ustanawiały i sankcjonowały funkcje pełnione przez kobiety w społeczeństwie i w rodzinie oraz odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzały się w tych rolach...".

(ze Słowa wstępnego)

 

 

Spis treści:

Słowo wstępne.

Emilia Kostka - Pozycja żeńskich bóstw w mitologii Celtów, Germanów i Słowian.

Justyna Żychlińska - Kobieta w kulturze łużyckiej w Wielkopolsce.

Andrzej Klonder - Dialog kobiet i o kobietach. Realia codzienności w pomocach do nauki języków polskiego i niemieckiego z XVI-XVII wieku.

Kamila Szymańska - Korona mężowskiej głowy. Kobiety z kręgu elity w protestanckich miastach na pograniczu wielkopolsko-śląskim w XVII i XVIII wieku.

Katarzyna Sanocka-Tureczek - Kobieca codzienność na przykładzie płyt nagrobnych ze Staromiejskiego Cmentarza Ewangelickiego we Wschowie.

Jakub Piwoński - Aspekty życia codziennego kobiet żydowskich na podstawie artefaktów Muzeum Okręgowego w Lesznie i wspomnień Ludwiga Kalischa.

Anna Kulińska - Pamiątka wieczna nigdy nie ustaje... Refleksje nad losami kobiet z rodziny Szlichtyngów na podstawie związanych z nimi artefaktów z XVII i XVIII wieku.

Małgorzata Gniazdowska - Majątek po kilku zmarłych mieszkankach XVIII-wiecznego Leszna w świetle inwentarzy pośmiertnych.

Agnieszka Łachowska - Wizerunek kobiety odświętnej pogranicza wielkopolsko-śląsko-łużckiego w świetle wiejskich strojów ludowych od XIX wieku do 1945 r.

Marcin Klemeński - Jadwiga, księżniczka żagańska, królowa polska i księżna legnicka. Słów parę o królewskim mariażu Kazimierza Wielkiego we Wschowie w 1365 roku.

Joanna Partyka - "Die liebe Dorel". Dorota Sybilla (1590-1625), księżna na Brzegu i Legnicy i jej polska legenda.

Agnieszka Jakuboszczak - Aby stać się matką królów. Wizerunek Marii Leszczyńskiej w jej dokumentach  ślubnych.

Kamila Kłudkiewicz - Mieszkanki pawłowickiego pałacu. Szkic o hrabinach Mielżyńskich.

Jarosław Pietrzak - "Zbrodnia to niesłychana, Pani zabiła Pana...". Sprawa Marianny z ks. Sapiehów Dąmbskiej o małżonkobójstwo - studium przypadku.

Anna Sutowicz - Dzieje pewnego konfliktu. Klaryski wrocławskie w obronie swojej tożsamości religijnej na przełomie epok.

Alojzy Pańczak OFM - Bernardynki we Wschowie.

Paweł Łachowski - Z prowincji do stolicy. Droga awansu poetki Anny Louisy Karsch.

Mariusz Pawelec - Aktorki nieprowincjonalne. Kariery sceniczne kobiet z południowej Wielkopolski w XVII - XIX wieku na wybranych przykładach ( Anna Zofia ze Wschowy, Barbara Sierakowska, Antonina Hoffmann).

Anna Agata Ciesielska - Matka - rodzicielka, opiekunka, nauczycielka. Jana Amosa Komeńskiego myśl o roli kobiety w wychowaniu dziecka.

Barbara Ratajewska - Anna Lassocińska i jej działalność patriotyczna na przełomie 1918 i 1919 roku.

Jolanta Siekierska - Kobiety lekkich obyczajów i matki dzieci nieślubnych w Zielonej Górze na przełomie XVII i XVIII wieku ( w świetle ksiąg metrykalnych).

Michał Kuran - Obraz kobiety z kręgu ziemi wschowskiej w literaturze okolicznościowej XVII i XVIII wieku (małżeństwo, zakon, pogrzeb) - wybrane przykłady.

Justyna Bąk - Kobieta i śmierć w kulturze staropolskiej na podstawie kazań funeralnych z terenu Wielkopolski ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN.

Marta Małkus - Anna Susanna Teschner (1709-1728). Portret zapisany w kamieniu i na papierze.

Małgorzata Mieszek - Reprezentantki rodziny Radomickich w twórczości literackiej jezuitów (Dorota z Broniszów Radomicka-Jabłonowska, Franciszka z Radomickich Szołdrska i Anna z Radomickich Działyńska-Gurowska).

Michał Janeczek - Literacki wizerunek zmarłej Magdaleny z Brzechwóff Łubiny w wierszu Marcina Molskiego.

Spis ilustracji.

Indeks osobowy.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie