• Inne Prusy. Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami

Symbol: 100
84.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 8370634753
Zostaw telefon

Inne Prusy.

Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami (1569 -1772)

  

  

Autor:  Karin Friedrich  

Rok wydania: 2005

Ilość stron: 399

Oprawa: miękka

Format: 13,5 cm x 19,0 cm

 

 


Książka stanowi studium formowania się wczesnonowożytnej świadomości w Prusach Królewskich. Ciekawe i cenne jest "spojrzenie z zewnątrz", jakie prezentuje autorka, profesor uniwersytetu w szkockim Aberdeen, pokazując, że "obraz, który wyłania się z analizy zachowanych materiałów archiwalnych, traktatów i relacji historycznych, anie jest ani polski, ani niemiecki".

Friedrich pracując skupiła uwagę na wyrobionym i dysponującym silnym głosem politycznym wczesnonowożytnym społeczeństwie stanowym, którego tożsamość  zasadniczo służyła obronie historycznych tradycji, norm prawnych i wysoko rozwiniętej świadomości obywatelskiej. Wyjątkową pozycję miast pruskich, które na równi ze szlachtą uczestniczyły w obradach prowincjonalnego sejmiku generalnego, umocniło dodatkowo to, że elity miejskie przyswoiły sobie polsko-litewski mit o sarmackim pochodzeniu. Jednocześnie nigdy nie kwestionowały one swojej lojalności wobec króla i państwa dopóki wojny XVIII stulecia, narodziny bardziej wąsko definiowanej polskiej świadomości narodowej i rozbiory nie położyły ostatecznie kresu spójności starej Rzeczypospolitej. Przypadek Prus Królewskich i stworzenie przez ich wolnych obywateli wczesnonowożytnego natio zyskuje jeszcze na znaczeniu w konfrontacji z Prusami Książęcymi pod rządami Hohenzollernów.

Karin Friedrich - od 2004 r. profesor historii na uniwersytecie w Aberdeen, wcześniej 10 lat wykładała historię w School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu Londyńskiego, zajmuje się m.inn. dziejami Prus Królewskich i Książęcych, kulturą elit miejskich, historią idei politycznych i religijnych w nowożytnej Europie Środkowo-Wschodniej.Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie