• Gallipoli i Bliski Wschód 1914-1918. Od Dardaneli do Mezopotami

Symbol: 5388
Brak towaru
65.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 6.5
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 978-83-7510-479-0
Zostaw telefon

Autor: Edward J. Erickson

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 232

Okładka: twarda  z obwolutą

Format: 20,0 cm x 25,0 cm

Seria: Historia I Wojny Światowej

Uwaga - obwoluta posiada nieznaczne zagięcia, przetarcia, rozdarciaWojna na Bliskim Wschodzie toczyła się między Turkami, Brytyjczykami, Francuzami i Rosjanami – stawką była kontrola nad ziemiami i narodami pozostającymi w osmańskim jarzmie od XV wieku. Imperium Osmańskie, uważane za „chorego człowieka Europy”, wciąż panowało nad znaczną częścią Bliskiego Wschodu. Choć początkowo było neutralne, po intensywnej presji dyplomatycznej ze strony Niemiec przyłączyło się do obozu państw centralnych w październiku 1914 roku.

Imperium Osmańskie starło się z Rosją na Zakaukaziu, ale w surowych zimowych warunkach Turcy zostali rozgromieni pod Sarikamiş i do roku 1916 ponosili same porażki. Rewolucje z 1917 roku doprowadziły do rozproszenia wojsk rosyjskich w tym rejonie, a w następnym roku nowa Armia Islamu otrzymała zadanie zdobycia bogatego w złoża ropy naftowej Baku i wyparcia jego brytyjskich obrońców. W Mezopotamii siły osmańskie początkowo uległy Brytyjczykom, ale konsekwencją decyzji generała Townshenda o pozostaniu w Kut al-Amarze była kapitulacja jego wojsk. Ta strata skłoniła Brytyjczyków do wyekspediowania znacznie większych oddziałów, dzięki czemu zdobyto Bagdad i Mosul. Ogromne sukcesy przyniosła również brytyjska ofensywa w Palestynie.

Kluczowym starciem tego teatru działań wojennych było jednak Gallipoli, gdzie po raz pierwszy od ponad 200 lat siły osmańskie odniosły zwycięstwo w walce z zachodnimi Europejczykami. Kampania na Gallipoli wywarła głęboki wpływ nie tylko na Turków, ale również na walczące tam wojska brytyjskie, australijskie i nowozelandzkie.

• Szczegółowy opis tła i przebiegu I wojny światowej na wszystkich teatrach działań wojennych, na których walczyły wojska Imperium Osmańskiego.
• Ponad 200 fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, czołowych dowódców i kluczowe bitwy prowadzonych tam kampanii.
• Ponad 20 kolorowych map głównych rejonów operacji, w tym Zakaukazia, Gallipoli, Mezopotamii i Palestyny.
• Barwny opis wciąż panujących na Zachodzie błędnych wyobrażeń o niezdyscyplinowaniu i nieskuteczności wojsk osmańskich, ataków na Kanał Sueski, udanej obrony Dardaneli, katastrofalnej kapitulacji Brytyjczyków w Kut al-Amarze, zdobycia Bagdadu, Jerozolimy i Damaszku, rewolty arabskiej, Armii Islamu i upadku Imperium Osmańskiego.

Spis treści:

Słowo wstępne  /7

Wprowadzenie - Droga do wojny  /9

Suez i Kaukaz  /33

Dardanele  /49

Zatoka Suvla i Kaukaz /97

Mezopotamia   /127

Rewolta arabska /161

Armagedon  /183

Kapitulacja Turcji  /211

Literatura uzupełniająca  /221

Przypisy  /222

Indeks  /224

Źródła ilustracji  /227

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie