• Do szarży marsz, marsz... Studia z dziejów kawalerii Tom 3

58.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 2 szt.
ISBN 9788323129035
Zostaw telefon

Do szarży marsz, marsz ...

Studia z dziejów kawalerii Tom 3  

 

 

pod redakcją Aleksandra Smolińskiego

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UMK

Rok wydania: 2012

Ilość stron: 416

Oprawa: miękka

Format: 16,0 cm x 23,0 cm

 

 

Życzliwe przyjęcie, z jakim wśród czytelników spotkały się poprzednie dwa tomy studiów zatytułowanych Do szarży marsz, marsz… Studia z dziejow kawalerii, i niesłabnące zainteresowanie dziejami jazdy, choć głownie polskiej, a także podjęcie przez redaktora współpracy z kolejnymi autorami zajmującymi się szeroko pojętą historią kawalerii i broni konnych spowodowały, że pod osąd środowiska naukowego oraz wszystkich osób zainteresowanych dziejami konnicy, zarówno rodzimej, jak i obcej, oddajemy następny, jak się wydaje nie mniej wartościowy, tom studiów poruszający tę problematykę. W jego skład wchodzi sześć autonomicznych i dość zróżnicowanych tematycznie studiów: pięć dotyczących jazdy polskiej i jeden poświęcony kawalerii obcej, mianowicie amerykańskiej. W ten sposób nastąpił pewien powrót do kwestii, która była już omawiana w tomie pierwszym. Swego rodzaju nowością zawartą w trzecim tomie Do szarży marsz, marsz… jest natomiast opracowanie omawiające początkowe dzieje szabli w Polsce. Tom otwiera bowiem studium autorstwa uznanego historyka Marka Plewczyńskiego, który od lat z powodzeniem zajmuje się m.in. historią wojskową epoki nowożytnej. Przygotowany przez niego tekst dotyczy natomiast szabel używanych w jeździe zaciężnej służącej królom Polski i Rzeczypospolitej na początku XVI w. Jego wartość polega przede wszystkim na tym, że autor zajął się dziejami i typami szabel wykorzystywanych w Polsce dość powszechnie już w pierwszych latach XVI w.

 

 

Spis treści:

Wprowadzenie.

1. Marek Plewczyński - Szable jazdy polskiej na początku XVI w. 

2. Marek Wagner Kawaleria koronna w dobie panowania Jana III Sobieskiego. Lata 1683 - 1696.

3. Wojciech Saletra - Organizacja jazdy lekkiej krakusów i działania bojowe korpusu generała dywizji Józefa Dwernickiego w wojnie polsko-rosyjskiej 1831 r.

4. Michał Staniszewski - Korpus Kawalerii Nathana Bedforda Forresta i jego działania podczas amerykańskiej wojny domowej.

5. Daniel Koreś, Maciej Żuczkowski - Walki Grupy Operacyjnej Jazdy generała podporucznika Jana Sawickiego z 1 Armią Konną pod Beresteczkiem, Radziwiłłowem i Brodami. 29 lipca-5 sierpnia 1920 r. 

6. Aleksander Smoliński - Nazwy, tradycje i etos „kresowych" pułków kawalerii Wojska Polskiego z lat 1918 - 1939.

Wykaz ilustracji.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie