Autor: Edward S. Curtis
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 178
Okładka: miękka
Format: 14,8 cm x 21,0 cm
Seria: Książki Lisów
Dzięki ponad 200 fotografiom i rysunkom, Edward S. Curtis przedstawia kronikę kultury, polowań i tradycji rdzennych plemion amerykańskich. Żywe i pełne szczegółowych zdjęć objaśnienia życia wśród rdzennych Amerykanów z dawnych lat są sugestywne. Pasja autora, który chciał zachować wiedzę i kulturę plemion dla przyszłości, stanowi podstawę opowieści opartej na wieloletnim doświadczeniu. Curtis żył i zżył się z plemionami, poznając ich zwyczaje, rytuały, tańce i folklor. Jego szacunek dla ich sposobu życia i odwiecznych zwyczajów jest reprezentowany w tym znakomitym dziele, które stara się zaoferować czytelnikom wrażenie zarówno łatwe do odczytania, jak i głęboko wnikliwe.
W niektórych momentach opowieści otrzymujemy nuty z popularnymi melodiami rdzennych Amerykanów. Dowiadujemy się, jak wyglądali wojownicy i myśliwi plemienia, jak budowano ich domy, jak osiągali sukcesy w żegludze po rzekach i różnych ceremoniach, które stanowiły podstawę życia społeczności. Wychodząc poza ikoniczne lub romantyczne symbole rdzennych Amerykanów, jesteśmy zaproszeni do odkrywania mniej znanych drobiazgów codziennego życia w wielowiekowej kulturze.
A oto co sam Edward S. Curtis napisał o niej:
Ta niewielka książka została napisana w nadziei na przybliżenie życia Indian w dawnych czasach, w dniach, kiedy dla plemion dalekiego zachodu biała rasa była jedynie plotką, a bizony przemierzały równiny w niezliczonej liczbie. Kolejnym powodem było zwrócenie uwagi na wielkie rozbieżności w życiu Indian, na ilość języków oraz uderzające różnice w ubiorach i obyczajach. Zostaną one podkreślone zarówno w tekście, jak na ilustracjach.
Byliśmy skłonni uważać Indian za pozbawionych religii czy też życia duchowego. Jednak w każdym ważnym momencie ich życia znajdowali się pod wpływem wierzeń duchowych i praktyk religijnych. Fakt ten został poruszony nie z myślą o wygłaszaniu wykładu akademickiego, lecz jako sposób spojrzenia na wpływ, jaki wywierały na bohaterów opowieści i legendy. Starałem się pokazać, jak ich wierzenia religijne wpływały na kształtowanie charakteru młodego człowieka.
Krótko mówiąc, jest to na szybko napisana historia z głębi serca, zaczerpnięta z zasobu przemyśleń i wiedzy, zbieranych przez pół życia osobistego kontaktu z wieloma plemionami w wielu krajach. Jest to dzieło podyktowane miłością i pozostaję w nadziei, że moi czytelnicy zaczerpną z tej lektury choć odrobinę tego szczęścia, jakie ja czerpałem z jej pisania.
(opis wydawcy)
Spis treści:
Przedmowa /5
Prolog /7
Poranek w obozie /8
W lesie /14
Sprzeczka /20
Powitanie obcych /25
Namiot Rady /32
Opowieść dwóch nieznajomych /38
Szałas Potów /51
Ścieżki Clayoquota /55
Ten, który wszystko stworzył jako pierwszy /66
Przygody Kojota /71
Cztery Księżyce opowiada o Mandanach /79
Polowanie na foki /87
Taniec Węża /93
Bracia Węży /100
Dziewczyna i lud czarownic /104
Zwinięcie obozu /110
Rozbicie obozu /114
Polowanie na jelenie /121
Boso na lodzie i śniegu /126
Opowieść o dziewczynie Głowni Kukurydzy /129
Polowanie na bizony /132
Zwiady /135
Nieznany szlak /142
Wilki i jeleń /147
Odkrycie obozu /152
Wizyta Przekłutych Nosów /156
Ponownie w domu /160
Wiosna /162
W drodze na Górę Postów /164
Post /167
Fotografie /175