• DE RE MILITARI 3 Czasopismo miłośników wojskowości

Symbol: 6597167462
23.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Mała ilość
ISBN 23923911
Zostaw telefon

DE RE MILITARI nr 3

Czasopismo miłośników wojskowości nr 1/2016

 

 

Praca zbiorowa

Rok wydania: 2016

Ilość stron: 160

Oprawa: Softcover

Format: 20,0 cm x 27,0 cm

 

 

Od Redakcji:

Do rąk Szanownych Czytelników oddajemy trzeci numer kwartalnika De Re Militari. Zgodnie z zasadą interdyscyplinarności na początek oddajemy głos dwójce archeologów, M. Pietrzykowi i D. Wierzbowskiemu, poruszającym kwestie bronioznawcze z czasów starożytnych, jak i z początków wieków średnich. Potem oddajemy głos historykom zawodowym i entuzjastom tematyki militarnej.
Pragniemy zwrócić uwagę na dwa obszerne teksty M. Suchackiego, wobec siebie odległe w czasie i przestrzeni. Pierwszy z nich prezentuje wojnę wedle autora rozpoczętą serią nieskoordynowanych incydentów zbrojnych, obfitującą w zacięte bitwy i wymyślne fortele, którym towarzyszyły mordy na jeńcach i wysiedlenia ludności cywilnej, a nierzadko też akty kanibalizmu. Drugi ukazuje batalię, która zdaniem Suchackiego stanowiła „tragiczny finał gry pozorów, prowadzonej przez króla i radę ministrów Włoch z rządami i opinią publiczną innych państw Europy".
Równie odległe w czasie i przestrzeni pozostają inne artykuły zgromadzone w niniejszym wolumenie. T. Szeląg zaprasza bowiem Czytelników na wyprawę do świata stepowych wojowników, walczących po obu stronach w bitwie pod bliskowschodnią Darą; gdy K. Kubiak maluje perypetie W. Churchilla w roli korespondenta wojennego podczas II konfliktu burskiego.
W myśl popularyzacji na gruncie polskim dorobku badaczy zagranicznych prezentujemy także artykuł historyka ukraińskiego, E. Gorba, o batalii będącej częścią największego konfliktu lądowego Anglii doby elżbietańskiej. Gościowi zza wschodniej granicy towarzyszą uznani autorzy rodzimi, prezentujący wybrane aspekty II wojny północnej. Obfitujący w interesujące militaria przełom XVI i XVII stulecia uzupełnia tekst P. Skworody o ówczesnej wojskowości japońskiej.
Zamykamy numer artykułami poświęconymi XIX i XX wiekowi. M. Rychter ukazuje jeden z epizodów krwawej wojny secesyjnej, gdy J. Dobrzelewski przenosi Czytelników na niemniej krwawe pobojowisko w dalekiej Ameryce Południowej.
Za sprawą nowych włodarzy Kremla Rostów nad Donem od dłuższego czasu gości na ekranach polskich telewizorów i komputerów jako rosyjska baza wypadowa do akcji na terenie Ukrainy. K. Marcinek postanowił zatem przypomnieć wydarzenia, które legły u źródeł ukształtowania się władzy bolszewickiej, której epigonami pozostają obecni przywódcy moskiewscy. Miejscem tych wydarzeń stał się ten sam Rostów.
Żywimy nadzieję, że zgromadzone tutaj teksty pozwolą Czytelnikom rozszerzyć ich wiedzę i rozbudzą w nich chęć do dalszego zgłębiania poruszonej na łamach czasopisma tematyki. Wychodząc naprzeciw owej nadziei pragniemy poinformować, że w kolejnym numerze będziemy kontynuować wątki poświęcone wojnie secesyjnej, konfliktom indiańskim i niepokojom targającym Rosją po rewolucji październikowej.

 

Spis treści:

1. Marcin Pietrzyk - Między starym a nowym światem. Przemiany w technice walki na terenie Grecji na przełomie późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

2. Tomasz Szeląg - Dara 530 n.e. Niewykorzystane zwycięstwo Rzymian.

3. Dobrosław Wierzbowski - Awarski (?) hełm i grot włóczni z Verden.

4. Paweł Szymon Skworoda - Wojskowość japońska w XVI stuleciu i na początku wieku następnego.

5. Evgenij Gorb - Od wypraw łupieżczych do zorganizowanego oporu. Irlandczycy w bitwie pod Clontibret w 1595 r.

6. Witold Biernacki - Michał Paradowski, Bitwa pod Nowym Dworem 30 września 1655 roku.

7. Damian Płowy - Szwedzi w Danii. Zdobycie zamku Kronborg w 1658 roku.

8. Marcin Suchacki - Wojna o Nową Francję 1752-1763.

9. Jarosław Dobrzelewski - Tuyuty, 24 maja 1866. Jedna z największych bitew Ameryki Południowej.

10. Mariusz Rychter - Bolesna i nieoczekiwana strata. Śmierć generała Johna Sedgwicka - 9 maja 1864 roku.

11. Marcin Suchacki - Mentana 1867. W obronie Państwa Kościelnego.

12. Krzysztof Kubiak - Winston Churchill w Afryce Południowej albo epizod z życia przyszłego premiera.

13. Krzysztof Marcinek - Doński prolog: atamana Kaledina „marsz" na Rostów (listopad - grudzień 1917).

14. Rafał Igielski - Uwagi związane z nowym wydaniem wspomnień Józefa Miłkowskiego o wyprawie dahomejskiej w 1892 roku.

Notki o książkach (oprac. P. Skworoda).

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie