• Cerkiewna własność ziemska na Białostocczyźnie w XV- XX wieku

Symbol: 220
85.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 838939605X
Zostaw telefon

Zbiór materiałów

Diecezja warszawsko-bielska i białostocko-gdańska

 

Autor: O. Grzegorz Sosna, m. Antonina Troc-Sosna

Rok wydania: 2004

Ilość stron: 744

Oprawa: miękka

Format: 17,0 cm x 24,0 cm

Uwaga - przybrudzony grzbiet

 

Ks. Grzegorz Sosna, niestrudzony bibliograf i historyk, tym razem wraz ze swoją Małżonką przygotował pracę niezwykle ważną i potrzebną w polskich warunkach, praca dotyczy bowiem spraw własnościowych Kościoła prawosławnego na terenie Białostocczyzny.
Pogmatwane dzieje tych terenów odbiły się w równie pogmatwany sposób na problemach własnościowych. Szczególnie zamieszanie spowodowały konfiskaty dóbr cerkiewnych po I i II wojnach światowych. Bezceremonialność władz w tych okresach przyczyniła się w dużym stopniu do utraty przez większość parafii nie tylko majątków, ale także dokumentów o ich posiadaniu.
Dzięki pracy ks. Sosny została wypełniona kolejna luka w naszych wiadomościach o tych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania każdej instytucji - w tym także Kościoła - sprawach. Ogromne i wyczerpujące opracowanie powinno znaleźć się w każdej bibliotece diecezjalnej, parafialnej, a także w bibliotekach odpowiednich urzędów państwowych.
Poza tym praca ta pozwala prześledzić poprzez pryzmat stosunków majątkowych dzieje poszczególnych parafii prawosławnych. Jest to więc praca pionierska, która na stałe wpisze się w naszą wiedzę o Prawosławiu na terenach Białostocczyzny. Wysiłek podjęty przez ks. Sosna zasługuje na największą wdzięczność i szacunek.

Ks. dr Henryk Paprocki

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie