• Baronowie hrabiowie książęta. Nowe elity Śląska

Symbol: 6595718384
Brak towaru
79.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Dostępność Brak towaru
ISBN 9788378420590
Zostaw telefon

Baronowie hrabiowie książęta

Nowe elity Śląska (1629 - 1740)

 

 

Autor: Jarosław Kuczer

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 318

Oprawa: twarda

Format: 17,0 cm x  24,5 cm

 

 

Elity arystokratyczne na wzór zachodnioeuropejski w pełni wykształciły się na Śląsku dopiero w XVII w. Proces przyspieszyły zdecydowane działania cesarskie, dla których grupa ta stała się podstawą rządów w prowincji. Wówczas to specjalną pozycję w społeczności szlacheckiej zaczęły określać tytuły baronów, hrabiów i książąt. O ile książęta tworzyli dzieje Śląska od stuleci, baronowie stali się ich częścią w XV w., o tyle hrabiowie pojawili się tutaj właśnie dopiero w połowie XVII w. 

Niniejsza praca jest próbą wartościowania roli szlachty tytularnej w życiu Śląska. Zwraca uwagę nie tylko na dystans wobec szlachty zwykłej i rycerskiej, ale i różnice w jej strukturze wewnętrznej. Szczególnym studiom poddano konkretny aspekt wpływu tytułu na życie i miejsce arystokraty we własnej grupie. W odniesieniu do realnych możliwości, na przykład w życiu publicznym, jego nadanie mogło zmienić diametralnie życie szlachcica. Jest to próba syntezy, która stara się zamknąć w swym opisie całość grupy, z uwzględnieniem indywidualności jej rozwoju w poszczególnych ziemiach prowincji. Przy wszystkich różnicach pomiędzy kulturowością szlachcica dolnośląskiego a górnośląskiego pojęcie śląskości pozostaje pojęciem traktowanym bez dwuznaczności, spójnie.

(fragment Wstępu)

 

Publikacja stanowi pierwszą w historiografii próbę kompleksowego ujęcia najbardziej wpływowej grupy śląskiego społeczeństwa, a także nowatorskie osiągnięcie pod względem metodologicznym. Nawiązuje również do współczesnych nurtów historiograficznych. Temat pracy został zrealizowany w pięciu rozdziałach:

1. Geneza i kształt elit arystokratycznych Śląska do końca 1740 roku.

2. Prawny i społeczny aspekt rozwoju "herrenstandu" śląskiego.

3. Baronowie. U progu szlachty wyższej.

4. Hrabiowie. Pomiędzy baronem a księciem.

5. Książęta. Na szczycie hierarchii arystokratycznej.

 


Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie