• Wacław Lednicki. Pamiętniki tom 1 i 2 - komplet

Symbol: 13356
Brak towaru
109.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 kpl.
ISBN 9788381801393
Zostaw telefon

Autor: Wacław Lednicki

Rok wydania: 2019

Liczba stron: tom 1 - 655, tom 2 - 724

Okładka: twarda

Format: 14,5 cm x 20,00 cm

Uwagi - okładki z zatarciami, brzegi stron przykurzone

 

"Było upalne popołudnie 10 sierpnia 1934 roku. Choć zazwyczaj wakacje wyludniały Warszawę, na moście Poniatowskiego panował całkiem niemały ruch. Wśród przechodniów zwracał uwagę postawny, na oko dobiegający siedemdziesiątki mężczyzna a twarzą okoloną przystrzyżonymi wąsami i krótką brodą. (...) Szedł wolno, patrząc przed siebie niewidzącym spojrzeniem, czasem się potykał, zataczał gestykulował, jakby toczył dyskurs sam ze sobą. W pewnej chwili podszedł do balustrady mostu, wsparł się na niej. Nagle przełożył nogę, a za nią całe ciało i runął w dół. Po chwili dał się słyszeć głośny plusk. (...) Gdy po dłuższej chwili ciało mężczyzny wynurzyło się na powierzchnię, jedna z łódek była już przy nim. Dwaj rybacy z trudem wciągnęli go do łodzi. (...) Minął jakiś czas, gdy niedoszły samobójca odzyskał przytomność i zrozumiał, że pochylone nad nim mgliste zarysy postaci pytają go o adres. Wymówił z trudem: Piusa XI numer trzy... Usadowiono go w dorożce, która szybko ruszyła. Na miejscu wniesiono półprzytomnego mężczyznę na pierwsze piętro. Na drzwiach mieszkania widniała błyszcząca, mosiężna tablica - Aleksander Lednicki, Radca Prawny"

(fragment: Krzysztof Pol. Moskiewski adwokat, polski patriota )

Spis treści tomu 1:

Krzysztof Pol. Moskiewski adwokat, polski patriota   /3

Wstęp  /21

(Fotografia i metafizyka, Furor Teutonicus w Krakowie. Polskie oczy. W świecie nieproszonych gości. "Ten kraj szczęśliwym ubogi i ciasny! - Jak świat jest Boży, tak on nasz własny!". Kilka słów o moim ojcu. Widmo człowieka bez tła).

Rozdział I. Dzieciństwo  /37

(Siedziby i podróże. Plac Psi w Moskwie. Dramatyczna wizja świata przez oszronione okna. Zegar dziadka. Podpalacz. Froterzy. Mały aktor. Spacery po bulwarze. Guwernantki. Tradycyjne święta. Pierwsza Komunia.)

Rozdział II. Polskie traktaty katarzyńskie. Moskwa i Kresy   /59

(Dwór z bajki rodzinnej. Ziemianie kresowi po 1863 roku. Syn marszałka - architektem w Moskwie. Moskwa na przełomie XIX i XX stulecia. Nasz czynownik petersburski. Mezalianse. Miasta kresowe. Tołoczyn - dwór "amerykański" na dawnych rubieżach RP. Wątły twórca wielkiego dworu. "Pod Ponckim Piłatem". Czwórkami po traktach kresowych. Bielica. Demeter, Afrodyta i Melpomena. Unia personalna Pomorza z Mohilewszczyzną. "Ród o którego początkach chyba tylko Pan Bóg raczy wiedzieć". Ciałosze - oblomowszczyzna. Powstaniec 1863 roku. Nasz Edward VII. Polskie córki Rosjanki. Rosyjska pokusa. Moskiewski Tartarin. Pasek naszych czasów. "Szubrawcy", "Sonety krymskie". "Podróż na Wschód". "Za wszędziami". "Telle est la vie".)st

Rozdział III. Moim rodzice. Twórczość i harmonia  /245

(Atentaci ojca. Nas Świsłoczą po 1863 roku. Na studiach uniwersyteckich w Moskwie. Triumf polskości. Małżeństwo. Moja matka. "Weź nas i zaprowadź nas szerokimi gościńcami do matek naszych". Spasowicz i jego Rosja. Mąż i żona. Fanatyk pracy. Mówca i człowiek. Tajemnica talentu i serca. Pożar Bortkuszek. Muromcew. Dorian Grey.)

Rozdział IV. Bigosów. Urodziwe, zabawne, wzruszające dziwactwa kresowe  /421

(Wolteriański Tołstoj witebski. Panie bigosowskie. Erudyta. Szaławiła. Humorysta. Śluby bigosowskie. Amory doktora rezydenta. Rewolucja 1917 roku w Moskwie i Petersburgu, śmierć humorysty w Polsce.)

Rozdział V. Borek. Przeszłość Katynia   /473

(Dwór, położenie, park, gospodarstwo.Warszulki. Dnie i noce. Pożar w lesie. "Kiedy kur pieje, diabeł truchleje". Wolę Dianę niż Artemis. Nauki czerpane z Coopera i Sienkiewicza. Inspiracje kolejowe. Kościół. Driewietczyna. Dzień 22 lipca. Koniec Borka.)

Rozdział VI. Niwiszcze. Na rozdrożu między Polską a Rosją  /548

("Czterdzieści cztery". Czterech braci nie-Karamazow. Idylla skromnego dobrobytu. Zdrowy rozsądek i poezja bez pióra. Rybka polska z morza rosyjskiego w sieci Trylogii. Samarytanka. Niefortunne małżeństwo. Na łonie ojczyzny. Przyjaźń a logika. Koniec epopei.)

Rozdział VII. Wonlarowo. "Śniegi niegdysiejsze"  /581

(Genealogia rodu. Rosyjski Monte-Christo. Rezydencja. Ostatnia dziedziczka Wonlarowa. Igelstromowie. Rożanowo. Dymitr Samozwaniec. Małżeństwo i miłość pacholęca. Polowanie na kaczki. Złe przeczucia. Śmierć Igelstroma. Sofija Aleksandrowna Igelstrom.)

Rozdział VIII. Nowosiele. Życie ludzi pocziwych pod Smoleńskiem  /609

(Pod znakiem Dzierżawina. "Ojcowie i dzieci")

Rozdział IX. Szkoła. Wspomnienia wdzięcznego ucznia  /616

(Pierwsi mentorzy. Wyjątkowe gimnazjum. Amory. Dramatyczne przejścia szkolne i rodzinne. Matura. Koledzy Rosjanie i Polacy. Celebracje i wybór fakultetu.)

Uzupełnienia  /652

(Błędy faktyczne tomu pierwszego)

 

Spis treści tomu 2:

Wstęp   /3

Część pierwsza

Rozdział pierwszy. Kraków. "Kąpiel narodowa"  /9

(Pierwsze wrażenia i kroki na terenie uniwersyteckim. Chrzanowski - następca Tarnowskiego. Pensjonat pani Folkierskiej i jego lokatorzy - burżuazja i bohema modernistyczna. Dzieje rodziny Zawadzkich, zakłócone małżeństwem starszego syna. Kółko Stefana Zawadzkiego; korfeusze, Boccaccio kółka. Maya. Polskie Ateny i list ojca o Krakowie. Profesor Marian Zdziechowski, jego rodzina, dom, działalność i goście. Pani Serwerowa  Maciejowska i jej herbatki z epigonami Młodej Polski. Karnawał krakowski i jego tradycje, mazury i bufety. Śledź popielcowy Pod Baranami a Michalik. Schongeist krakowski i jego późniejsze manowce. Unberuhlme Zeitgenossen - Władysław Gunther, Wacław Grzybowski, Zygmunt Podchorski, Antoni Kotiużyński, Piotr Podhorski, Tomasz Jełowicki, bracia Morstinowie, Józef Retinger i ich dzieje oraz rozważania o dyplomacji, pojedynkach i zmanierowaniu. Noch nicht beruhmte Zeitgenossen o obiady czwartkowe. Jan Szembek - adorator kazań Birkowskiego. Filozofia arystokratyzmu i mój demon snobizmu. Bal u państwa Włodków. Okocim Goetzów. Przyjaźń F.X. z Pusłowskim. Pałac na Kolejowej 10. Sawa, jego osobowość i nauki. Dokonania arystokracji, ich wartość historyczna. Pobyt w Czarkowach - starzy państwo Pusłowscy. Neoryzykant ideologiczny, K.H. Rostworowski przed glorią, księżna Róża Radziwiłłowa i jej tragedia, Castrum Doloris. Zabawny epizod z panią Andrzejową Potocką.)

Rozdział drugi. Powrót do Rosji. Nowa Alma Mater - Uniwersytet Moskiewski  /151

(Metamorphozae - snobizm a dom rodzinny, tryumf ojca w karnym procesie Cekkierta. Dwa zgony - Muromcew i Tołstoj. Wydział Historyczno-Filologiczny Uniwersytetu Moskiewskiego po awanturze z min. Kasso. "Zatrzymanie przy uniwersytecie dla przygotowania do profesury". Zabawne podejrzenie o lojalność wobec Rosji. Ojciec i ja w stosunku do ludzi. Sylwetki profesorów. Egzaminy i sny. Magia alkoholowa. Moja filozofia romańska i jej patroni.)

Rozdział trzeci. Moi przyjaciele Moskale. Intelektualne i nieintelektualne przyjaźnie  /192

(Gwardyjski szlak do śmierci, "Pij za zdrowie Jego Cesarskiej Mości!". Śmierć za cara. Dzieje moskiewskiego Candide'a - "Les Vacances d'un jeune homme sage", zabytki polskie a przyjaźń. Dandys rosyjski - dozgonny sługa sztuki i niewolnik dobrego gustu, garsoniera i piwnica, przyjęcia, niepotrzebny ślub, a po nim fantastyczny malczysznik, bitwy na zielonym suknie, zakład o wyniki wojny i uchodźcza nędza. Moskiewski Fin de siecle.)

Rozdział czwarty. "Źle się twój syn bawi". Problem małżeństwa mieszanego  /219

(Tragedia niewoli. Hrabia rosyjski i jego córka. Przygotowania do balu kostiumowego i jego konsekwencje. Insynuacje rywala i perspektywa pojedynku. Dobre rady starszego "przyjaciela Moskala". Zwycięstwo. Train de luxe i raptus pueris. Niespodziewane ujawnienie eskapady i dramatyczna rozmowa z ojcem. Domniemany konkurent - drużbą. Smutny los hrabiowskiej rodziny. "Kozie Pagórki" katyńskie.)

Rozdział piąty. Kolonia polska w Moskwie. Dwa pokolenia  /241

(Czwarty "zabór" - polscy społecznicy w Moskwie i rola Polaków w życiu rosyjskim. Zabawy, bale kolonii. Starsze pokolenie - Łabuńscy, Byszewscy, nasi lekarze, "metapsychik" Stefan Ossowiecki i jego stosunki wielkoksiążęce; radykałowie. Młoda kolonia i sylwetki niektórych ojców - Józef Evert i jego syn Władek, Jakub Jasiński i jego dzieci. Nasze kolacyjki. Jeszcze kilku przyszłych inżynierów. Mój nauczyciel muzyki Roch Hill. Rodzina Wróblewskich i "bal ochronki". Porównanie koloni petersburskiej i moskiewskiej. Moskiewski polonez.)

Rozdział szósty. Dzieciństwo i młodość Maryli. Siostra i rzeźbiarka  /294

(Pierwsze przejawy indywidualności i pierwsze oznaki talentu. Rzeźba zwycięża. Troska ojca o czystość typu kobiecego. Maryla na pensji w Warszawie. Choroba Maryli i panika w domu. Stosunek Maryli do bogatego życia artystycznego w Moskwie. Nasze dyskusje nad sztuką, problem rytmu w rzeźbie. Wymarzony Paryż i mistrz Bourdelle. Życie na "lewym brzegu" i jego "polskie serce". Powrót do Moskwy i zatonięcie w fali wygnańców - wir przyjęć i tęsknota za Paryżem. Szczyt marzeń romantycznych. Dygresja na temat kółek niepodległościowych. Deliberacje matrymonialne. Uroczy Roger Raczyński i moja przyjaźń z nim. Ślub Maryli i podróż poślubna. Osobowość Maryli.)

Rozdział siódmy. Wojna i strategia miłosna. Pochód historii a życie codzienne  /338

(Quasi-tołstojowskie rozważania na temat wojny. La Torture par l'esperance w białoruskiej ciszy - pachnąca konwalijka i sentymentalne kaprysy znudzonej damy. Jechać - nie jechać? "Nie ma złej drogi do swojej niebogi" - tarapaty pieniężne, złośliwe pociągi; przez bajora, wykroty, deszcze i komary. Z nastrojowych ruin do wspaniałego dworui gospodarstwa. Świnie a kąpiel. Bal. Finale sentymentalnej sonaty - nagłe akordy wojny. Powrót do domu. Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na wojnę. Powrót do domu. Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na wojnę. Wielkoksiążęca odezwa do Polaków i jej echa. Spotkanie z Briusowem. Cicha polska wieś spokojna - epilog historii sentymentalnej. Wyprawa z ojcem na pola zniszczeń wojennych w Królestwie. Dotyk Bellony. Powrót - pacyficzne dyskusje na temat "wojen domowych".)

Rozdział ósmy. Moje ostatnie lata w Rosji  /393

(Pedagog mimo woli, urzeczony pensją dla wygnanek. Marzenia o akademii dla młodzieży. "W Szwajcarii". Młodziutka Kleopatra. Na brzegach Czarnego Morza. "Nad głową niebo jasne, obok piękne lice". Sonata Griega. Idylla rodzinna strzaskana przez życie. Fiammetta. Video patrem. Rozbite "twórcze zwierciadło". Różanopalca jutrzenka bolszewicka. Spod bata pod opiekę Rady Regencyjnej. "Cze-Ka trupów nie wydaje". "Prawdziwie porządny człowiek". Radek i Dzierżyński - czyżby polskie uczucia? Piewszy polski kurier dyplomatyczny. Warszawskie ciastka pod Niemcami. Kuszenia dyplomatów. Największe koncerty matki. Ułan krechowiecki.)

Część druga

Działacz społeczny i polityk

Pierwsze kroki na długiej drodze  /477

(Trochę o etyce społecznej. Narodziny polityka. Autokratyzm a społeczeństwo rosyjskie. Początki porozumienia rosyjsko-polskiego, galeria portretów przyjaciół Moskali i ich polskich towarzyszy, zjazd ziemców i zjazd polsko-rosyjski.)

Wybory do pierwszej dumu  /541

(Kampania wyborcza w Mińsku - więzienne wspomnienia ojca; Edward Woyniłłowicz i jego testament)

Pierwsza Duma i jej fatalna klęska  /565

(Otwarcie Pierwszej Dumy, odpowiedź na mowę tronową i wystąpienia ojca w tej sprawie. Mowy ojca w Dumie, Klub Autonimistów i sprawa agrarna. Rozwiązanie Dumy, odezwa wyborska, politycze komentarze, zebranie w Mińsku)

Po rozwiązaniu Dumy - więzienie  /589

(Podróż da Biarritz. Reakcja rosyjska, aresztowanie, galanteria prystawa. Pobyt w więzieniu, książęta Piotr i Paweł Dołgorukowowie, nekrolog Pawła Dołgorukowa pióra ojca, pluskwy i gorgonzola, nastroje i rozmyślania więzienne, po wyjściu z więzienia - przyjęcia. Spętany dynamizm, pesymistyczne przewidywania polityczne)

Nowy katalizator - wojna  /624

(Organizacje pomocy ofiarom wojny. Popularność ojca w Rosji - dorożkarz moskiewski, Ks. Szachowski, Ks. Urusow, Rodiczew. Rozmach pracy społeczno-politycznej ojca w Rosji)

Polityka i antypoliyka  /636

(Linia polityczna ojca, pierwsze nagonki endeckie i wytrwanie polityka-idealisty)

Najwyżze osiągnięcie  /643

(Dygresja na temat adwokatury. Polski Manifest Rządu Tymczasowego, jego prawdziwa historia i znaczenie)

Komisja Likwidacyjna  /656

(Jej skład i działalność, wichrzenia endeckie, sprawa narady przy prezesie Komisji Likwidacyjnej, przyjęcie dygnitarzy francuskich i angielskich, utworzenie lektoratu polskiego w Londynie, inicjatywa Paderewskiego i niwa dywersja endecka, przewrót bolszewicki i widmo likwidacji Komisji Likwidacyjnej)

Przedstawicielstwo Rady Regencyjnej  /673

(Wyjazdy do Finlandii i ponury powrót do Petersburga. Rączka endecji - rewizja Cze-Ka. Pod znakiem Rady Regencyjnej - organizowanie się Przedstawicielstwa, inauguracja Przedstawicielstwa, pierwsze potyczki dyplomatyczne o uznanie Przedstawicielstwa, hrabia Mirbach i paradoksalne skutki jego zamordowania, Helfferich, "Biuletyn Przedstawicielstwa Polskiego", sprawa Lutosławskich i innych rozstrzelanych, niezłomność ojca, i jej rezultaty, Grunwald. Tragiczny ogrom działalności Przedstawicielstwa i narodziny suwerenności polskiej. Patos uspołecznienia)

Zakończenie  /709

(Rozmyślania nad wyżynami i dołami ludzkiego życia, wina Ikara)

Uzupełnienia  /714

(Nitosławscy. Błędy faktyczne tomu drugiego. Dodatki do tomu II)





Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie