Publikacja opracowana przez ówczesnego mjr. dypl. Mieczysława Pęczkowskiego (zilustrowana przez kpt. w st. spocz. Stanisława Bieńkowskiego i Stanisława Haykowskiego), poświęcona barwie i umundurowaniu Wojska Polskiego oraz organizacji wspierających wojsko, została wydana przez Główną Księgarnię Wojskową w 1935 roku, który był szczególnym dla polskiej armii. W październiku tego roku rozpoczęła się bowiem wielka reforma umundurowania WP, która, jak pokazała historia, była już ostatnią przed wybuchem wojny w 1939 roku.
Niewątpliwie zadanie postawione przed ówczesnymi autorami było dużym wyzwaniem, ponieważ zaplanowali oni stworzenie kompletnego zestawienia ówczesnych przepisów mundurowych oraz przepisów szeroko rozumianej „barwy”, czyli oznaczeń, oznak i odznaczeń sił zbrojnych II RP. A nie było to zadanie proste, ponieważ od pierwszych regulacji w tych dziedzinach nie ukazał się żaden zwarty kodeks, w którym zebrano by obowiązujące przepisy. Poszczególne regulacje ukazywały się w dziennikach rozkazów, a potem w rozkazach dziennych formacji, które z reguły zawierały tylko te zasady, które ich dotyczyły. Stąd też żołnierze często mieli problemy z rozróżnianiem innych formacji niż własne i w związku z tym władze wojskowe przygotowywały tablice opisujące umundurowanie wojska, a także wspomniany album. Dzięki takim pomocom naukowym możliwe było efektywne szkolenie żołnierzy i prowadzenie zajęć.
Przedwojenny reprint wzbogacony został o esej napisany przez dr. Pawła Mikołaja Rozdżestwieńskiego z Biura Przystanków Historii IPN. Autor poświęcił go zmianom barwy i umundurowania WP w latach 1936–1939, które nie znalazły się z oczywistych względów w wydawnictwie z roku 1935. Esej uzupełniają grafiki (cytaty z dzienników rozkazów i wykonane współcześnie) oraz zestaw pokolorowanych zdjęć z epoki ukazujący najważniejsze zmiany w polskim ubiorze wojskowym.
(opis wydawcy)
Spis treści:
Umundurowanie wojska, marynarki wojennej i przysposobienia wojskowego w Polsce /5
I. Podział siły zbrojnej i korpusy osobowe
A. Korpusy osobowe oficerskie w wojsku lądowym /5
B. Korpusy osobowe oficerskie w marynarce wojennej /5
II. Tablica z oznakami stopni
A. W wojsku lądowym /6
B. W marynarce wojennej /8
III. Tablica z oznakami specjalności i innymi
A. W wojsku lądowym /10
1. Na kołnierzu munduru i płaszcza /10
2. Na rękawach munduru /10
3. Na rękawach płaszcza /12
4. Na piersiach /12
5. Na naramiennikach /15
B. W marynarce wojennej /15
1. Na rękawach /15
2. Na piersiach /15
IV. Tablice z barwami otoków czapek, łapek (proporczyków) i wypustek na kołnierzach, spodni wieczorowych z lampasami - wojska lądowego /16
V. Oznaki przysposobienia wojskowego
A. Związek Strzelecki /19
B. Pocztowe Przysposobienie Wojskowe /19
C. Kolejowe Przysposobienie Wojskowe /20
D. Hufce Szkolnego Przysposobienia Wojskowego /20
VI. Ordery i odznaczenia polskie
Starszeństwo orderów i odznaczeń /21
VII. Sylwetki
A. Wojska lądowe /24
B. Marynarka wojenna /32
C. Szkoły podchorążych zawodowych, rezerwy wojska lądowego i marynarki wojennej, szkoły dla małoletnich o korpusy kadetów /33
D. Przysposobienie wojskowe /35
Barwa Wojska Polskiego w drugiej połowie lat trzydziestych - Paweł Mikołaj Rozdżestwieński /37