- Kategorie
-
Sztuka i polityka w Księstwie Warszawskim


Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność |
Mała ilość
|
Kod kreskowy | |
ISBN | 8373382453 |
EAN | 9788373382453 |
Zostaw telefon |
Autor: Janusz Polaczek
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 360 + 326 fotografii
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format: 16,0 cm x 23,0 cm
Uwaga! Przybrudzone od kurzu brzegi kartek
Niedługi, zaledwie kilkuletni okres istnienia Księstwa Warszawskiego, tak obfity w wydarzenia polityczne i militarne, w dziedzinie sztuki nie pozostawił po sobie imponujących realizacji. [...] U progu XIX w. sztuka polska i jej główny ośrodek - Warszawa, po okresie bujnego rozkwitu w epoce stanisławowskiej przerwanego katastrofą rozbiorów, doświadczały trudnych chwil. Wielu artystów zmuszonych było opuścić granice Rzeczypospolitej. Temu tak mocno uszczuplonemu środowisku artystycznemu (przede wszystkim warszawskiemu) przyszło sprostać nowym narodowym potrzebom. Lata 1806-1812 ukazały wielkość zapotrzebowaia, nie tylko ze strony rządowej, na wytwory artystyczne o wymowie politycznej i nikłe możliwości ich zaspokojenia ze względu na zły stan ekonomiczny państwa i niewystarczający poziom rozwoju poszczególnych dziedzin sztuki.
Mimo to, sztuka Księstwa Warszawskiego, nawet jeśli weźmie się pod uwagę niewielką liczbę zrealizowanych wtedy dzieł, warta jest zainteresowania z wilu względów. Po pierwsze: kontynuowany wówczas, narodowo-patriotyczny wątek rozwojowy szuki polskiej miał zdominować jej dzieje przez co namniej cały XIX wiek. Po drugie: sposób zarządzania sprawami sztuki i rozwoju przestrzenno-architektonicznego miast (zwłaszcza Warszawy) znalazł swoje rozwinięcie i kontynuację w dobie Królestwa Kongresowego. Po trzecie: wykreowane wówczas przy niemałym udziale plastyki wyobrażenia, symbole oraz wątki mityczne i legendarne zakorzeniły się na długie dziesięciolecia w polskiej świadomości narodowej. Po czwarte: zdobyte wtedy przez artystów - zwłaszcza młodszego pokolenia - doświadczenie i wiedza oraz skłonność do recepcji wzorów francuskich, zaowocowały w pełni w okresie prosperity gospodarczej Królestwa Kongresowego, choć wymowa ideowa ówczesnych realizacji miała być - rzecz jasna - już zupełnie inna. Po piąte wreszcie: sztuka polska doby Księstwa Warszawskiego pozostaje bodajże jednym z najmniej poznanych etapów rozwoju polskiej wytwórczości artystycznej w czasach nowożytnych.
(fragment Wstępu)
Spis treści:
Wstęp /7
Stan badań i źródła /9
Problemy badawcze /19
I. Sztuka i polityka w napoleońskiej Francji /25
II. Kult Napoleona i apoteoza władzy w Księstwie Warszawskim /47
III. Instytucje państwowe oraz wykorzystanie form życia kulturalnego i sztuki do celów politycznych w Księstwie Warszawskim /58
Sposoby zarządzania sprawami kultury i sztuki a struktura władzy Księstwa Warszawskiego /58
Środowisko artystyczne i życie kulturalne Księstwa Warszawskiego /77
IV. Sztuka i polityka w Księstwie Warszawskim: dzieje i formy /91
Architektura okazjonalna i dekoracje okolicznościowe /91
Urbanistyka i architektura /112
Pomniki i sanktuaria pamięci /132
Malarstwo /167
Grafika /202
Rzeźba /215
Medale /223
Sztuka użytkowa /235
V. Treści ideowe propagandy plastycznej w Księstwie Warszawskim /242
Cezar: Potęga i Nadzieja /242
Państwo i jego władca /254
Triumf /262
Exemplum virtutis /270
Wielka armia małego państwa /277
VI. Dziedzictwo, czyli próba podsumowania /283
Bibliografia /301
Wykaz skrótów /331
Spis ilustracji / 332
Indeks osób /346
Dane producenta
Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego
ul. Pigonia 6
35-310 Rzeszów
Poland