• Szlakiem architektury militarnej. Zamki gotyckie

42.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Mała ilość
ISBN 9788366844070
Zostaw telefon

Autor: Lech Łbik

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 176

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 11,00 cm x 22,00 cm

Seria: Szlakiem architektury militarnej

 

Szósty przewodnik z serii wydawniczej Kierunek Kujawsko-Pomorskie prowadzi nas „Szlakiem architektury militarnej” przybliżając „Zamki gotyckie”.

Początki zamków na ziemiach polskich sięgają XII wieku. Samo pojęcie „zamek” wchodzi do powszechnego użycia stosunkowo późno, bo dopiero w XV wieku. Wcześniej dla wszystkich założeń obronnych, tak drewniano- ziemnych, jak i murowanych, używano starego określenia „gród”. Z kolei w Prusach krzyżackich, obejmujących także ziemię chełmińską i Pomorze Wschodnie ( inaczej Gdańskie), warowną budowlę zamkową określano przede wszystkim terminem „dom”, w domyśle zakonny, albo- rzadziej – „zamek”. 

Zamki lokowano w centrach rozległych dóbr ziemskich, ośrodkach władzy terytorialnej, wreszcie przy ważnych strategicznie szlakach handlowo-komunikacyjnych. Obgrona zamków polegała na rażeniu z góry przeciwnika, albowiem mury obronne, wieże i basztyt wynosiły obrońców wysoko ponad atakującego dołem wroga, obrzucanego kamieniami, a ostrzeliwanego strezałami z łuków i bełtami kusz, co więcej, bliski dostęp pod mury zamkowe utrudniały dookolne fosy, wypełnione wodą na nizinach bądź suche w przypadku warowni położonych na wzniesieniach. 

W dziele uwzględnione są warownie, które można zwiedzać i oglądać, gdyż istnieją od wieków jako widoczne w terenie obiekty kubaturowe oraz te, które przetrwały do naszych czasów w postaci czytelnej ruiny. Pominięto zaś te obiekty, które zniknęły z powierzchni ziemi bądź przetrwały jedynie w formie szczątkowo zachowanych reliktów. Zamków, które zniszczały jest w granicach naszego województwa 18 i wszystkie zostały we Wstępie do niniejszego przewodnika wymienione i pokrótce scharakteryzowane. We Wstępie tym znajduje się ponadto charakterystyka średniowiecznego budownictwa militarnego na historycznych ziemiach, współtworzących terytorium naszego województwa, a wchodzących w tamtej epoce w skład Królestwa Polskiego i pruskiego państwa krzyżackiego.

(opis wydawcy)

Spis treści:

Słowo wstępne Marszałka Województwa Wielkopolskiego  /7

Wprowadzenie   /9

Bobrowniki   /17

Brodnica   /21

Chełmno   /29

 Golub-Dobrzyń  /33

Grudziądz   /43

Kowalewo Pomorskie   /49

Kruszwica   /55

 Lipienek   /61

Łabiszyn  /65

Nowe   /69

Nowy Jasiniec   /73

Orle   /77

Pakość   /81

 Papowo Biskupie  /85

Pokrzywno   /93

Raciążek  /99

Radziki Duże   /103

Radzyń Chełmiński  /109

Rogóźno-Zamek   /119

Szubin   /125

Świecie  /131

Toruń  /137

Toruń-Dybów  /145

Wąbrzeźno  /151

Wenecja  /155

Zamek Bierzgłowski  /161

Złotoria  /169

Bibliografia  /172


Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie