• Somosierra

Symbol: 6599276626
Brak towaru
65.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 9788378891840
Zostaw telefon

Somosierra

 

 

Autor: Jan Laske, Rafał Małowiecki  

Wydawca: NapoleonV

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 188

Oprawa: twarda

Format: 17,0 cm x 24,0 cm
 

 

Któż z nas nie słyszał o Somosierze, lub też o funkcjonującej częściej w polskiej nomenklaturze Samosierze? Dla pasjonatów historii, a szczególnie epoki napoleońskiej, Somosierra jest miejscem niesłychanie ważnym, to tam odrodziły się tradycje polskiej kawalerii. Po dziesiątkach lat upokorzeń i poniżeń jeźdźcy spod znaku orła wreszcie nawiązali do chlubnych tradycji ich wielkich poprzedników spod Kircholmu, Kłuszyna, Chocimia czy też Wiednia.
Rozpoczynając pracę nad monografią bitwy, postawiliśmy sobie za cel zaspokoić zarówno pasjonatów, starając się uzupełnić ich wiedzę o nasze badania, jak również osoby interesujące się historią pobieżnie. W wyniku naszych starań powstało niniejsze opracowanie, które od samego początku w zamyśle powinno mieć cel popularnonaukowy.


"Wydaje się również, że fizyczną niemożliwością byłoby przebycie konno w warunkach walki w tak krótkim czasie drogi prowadzącej pod górę na dystansie około 3,5 kilometrów, licząc od drugiego mostku przed wejściem do wąwozu do wyjścia z przesmyku na szerszą przestrzeń za czwartym mostkiem, czyli w okolicach przedostatniej baterii. Tym bardziej, że raczej niemożliwy był w warunkach wąwozu Somosierry galop. Piechota zaś, maszerująca skrajem górskiego zbocza, mogła przebyć tę drogę w około 45 minut do jednej godziny i to jest najbardziej prawdopodobny czas trwania walki pod Somosierrą od momentu ataku pierwszego plutonu, do zdobycia przedostatniej baterii i dotarcia w to miejsce kompanii Tomasza Łubieńskiego." - str. 151-152

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie