- Kategorie
-
Rocznik Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo 2020 Rok XIV
Wpisz swój e-mail |
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Brak towaru 0 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 9788395523045 |
EAN | 9788395523045 |
Zostaw telefon |
Praca zbiorowa
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 137
Okładka: miękka
Format: 21,00 cm x 29,5 cm
Uwagi - brzegi okładki nieznacznie przetarte
Dla polskiej genealogii zapewne symboliczny był rok 1990. Wcześniej nie wolno było mówić, czy interesować się własnym pochodzeniem chyba, że było ono odpowiednie i zgodne z przekonaniami ówczesnej elity rządzącej.
Po 1990 roku wiele z zakazanych tematów będących na indeksie, zostało „odblokowanych”. Wtedy właśnie daje się zauważyć najpierw stopniowy, potem bardziej dynamiczny wzrost zainteresowania genealogią, dziejami własnej rodziny. Na rynku wydawniczym pojawiają się pierwsze publikacje dotyczące genealogii polskiej szlachty, głównie jednak najzamożniejszej przedwojennej arystokracji.
Pozytywnym niewątpliwie aspektem przemian po 1990 roku było ukazywanie się różnego rodzaju poradników dla genealogów, zawierających tak potrzebne wiadomości z zakresu poszukiwań. Niestety to wciąż było za mało. Zastępy genealogów amatorów rosły powoli acz systematycznie. Na korytarzach miejskich archiwów państwowych czy kościelnych można było spotkać często wciąż te same twarze. Czasem ktoś pomógł, wysłuchał, ale miłośnicy odkrywania rodzinnych powiązań wciąż byli bezdomni. Trzeba było skrzyknąć całą grupę pod jednym szyldem, tylko jak dotrzeć do tych wszystkich ludzi?
Genealogów z całej Polski i świata jednoczyło kilka portali internetowych, gdzie największym powodzeniem cieszyły się fora i listy dyskusyjne związane z wymianą doświadczeń, prośbami o porady, o przetłumaczenie metryk, zlokalizowanie parafii, czy odnalezienie wioski gdzieś na wschodnich rubieżach dawnej Rzeczypospolitej.
Tak właśnie powstało Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia był jego obecny prezes Wojciech Jędraszewski. Myśl taka pojawiła się podczas chłodnych, zimowych miesięcy 2006 roku. Ostatecznie pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się w Gnieźnie – legendarnej siedzibie władców słowiańskich. Miało ono miejsce 28.10.2006 roku w restauracji Królewska w Gnieźnie, a uczestniczyło w nim sześć osób. W miarę upływu czasu Wielkopolskie TG zaczęło się rozrastać; w jego szeregi wstępowało i wstępuje coraz więcej osób, którzy chcą podzielić się własną wiedzą i doświadczeniem z innymi, chcą spotkać się raz na jakiś czas i podyskutować o własnych odkryciach, zwiedzić ciekawe miejsca, zostawić coś po sobie, zaangażować się w projekty objęte patronatem WTG.
Z czasem jednak, członkowie Towarzystwa postanowili nadać WTG bardziej formalne ramy i tak narodziła się koncepcja zarejestrowania naszej organizacji w poznańskim sądzie. Spotkanie założycielskie, podczas którego uchwalono statut oraz wybrano władze – obyło się 26.04.2008 roku w pałacu w Czerniejewie. Proces rejestracji odbył się bardzo szybko i sprawnie, a członkowie WTG Gniazdo jak na potomków Wielkopolan przystało, z zaszczepioną przez wieki pracowitością, zapałem i ochotą wytyczają sobie i realizują kolejne cele.
(opis wydawcy)
Spis treści:
Do Czytelników (Joanna Lubierska) /5
Wojciech Jędraszewski, Recesy uwłaszczeniowe – projekt WTG „Gniazdo” /9
Dobrosława Gucia, Projekt „Utwory zebrane poznańskiego kompozytora Michała Wodpola” /13
Maciej Głowiak, Historia okładek Rocznika WTG „Gniazdo” /15
Joanna Lubierska, Księgi metrykalne z terenu historycznej Bukowiny w kościelnych archiwach zachodniej Polski /19
Magdalena Blumczyńska, Osiemnastowieczne statuty cechu szewskiego miasta królewskiego Pobiedziska na podstawie dokumentów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu /27
Joanna Lubierska, Zawiłości rodzinne, czyli o staropolskich stopniach pokrewieństwa i powinowactwa /35
Paweł Bróździński, Nieistniejące cmentarze Krzyżownik /47
Katarzyna Czepulis-Rastenis zd. Kierejewska, Wielkopolanie w mieście z morza i marzeń /49
Barbara Cywińska, …w proch się obrócisz /61
Marek Makieła, Kommemoratywna tablica Tomasza „Fundament” Karśnickiego z pobernardyńskiego kościoła w Ostrzeszowie /63
Michał Paweł Urbaniak, Bezimienni /73
Jakub Wojtczak, Pochody pogrzebowe małżonków Radolińskich w świetle XIX-wiecznej prasy /77
Krystyna Patalas, Zdarzyło się 82 lata temu /83
Joanna Pietrowicz, Pan Zenon, stryjeczny pradziadek Seweryn i Góra Krzyża /91
Ewa Rembikowska, Dar Ossendowskiego dla poznańskiego ogrodu zoologicznego /97
Andrzej Siwiński, Kazimierz Greger – fotograf, duma poznańskiego kupiectwa /101
Wizytacja kościoła parafialnego we wsi Bieździadowo, przeprowadzona 11 X 1777 roku (Bartosz Małecki, Władysław Regulski, Elżbieta Regulska, Zbigniew Główka) /113
Kretkowska contra Kretkowski. Proces o separację (Bartosz Małecki) /121
Z żałobnej karty. Kazimierz Robaszkiewicz (1947-2020) /125
Spotkania /127
O Roczniku WTG oraz wskazówki dla Autorów /135