• Religia grecka

Symbol: 17379
60.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Dostępność Mała ilość
ISBN 9788362884254
Zostaw telefon

Autor: Walter Burkert

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 944

Okładka: miękka  

Format: 14,8 cm x 21,0 cm


Fundamentalne dzieło naukowe jednego z najważniejszych badaczy religii starożytnych Greków.

W swoim opus magnum, dotychczas niepublikowanym w języku polskim, Burkert dąży do uchwycenia szczególnego fenomenu religii greckiej od strony rytuału i mitu, śledząc zarówno praktyki religijne, jak i ich objaśnienia w formie opowieści.

W kolejnych rozdziałach, poświęconych prehistorii oraz religii minojsko-mykeńskiej, rytuałowi i świętości, bogom, zmarłym, herosom i bogom chtonicznym, polis jako miejscu rozwijania się greckiego politeizmu, misteriom i ascezie oraz filozoficznemu spojrzeniu na religię, Burkert prowadzi czytelników przez kluczowe zagadnienia odnoszące się do okresu archaicznego i klasycznego w rozwoju greckiej religii.

(opis wydawcy)

Niewątpliwie – pobieżny choćby wgląd w przypisy nowych i najnowszych prac z dziedziny historii religii jest na to dowodem – Religia grecka Burkerta jest wręcz punktem wyjścia do pracy wszystkich liczących się dziś specjalistów (z których większość przeszła przez seminarium Burkerta). Jest ona także znakomitą lekturą dla studentów – czytają ją uczeni i studenci filologii klasycznej, historii, etnologii, antropologii i chyba niemal wszystkich dziedzin dzisiejszej „humanistyki rozumiejącej”.

prof. Włodzimierz Lengauer

W swojej pracy Burkert dokonuje wielkiej syntezy – opisuje rozwój greckiej religijności od epoki archaicznej do klasycznej. Interesuje go przede wszystkim religia praktykowana. Jest w tym dość skrupulatny i nie ulega pokusie łatwych uogólnień czy narzucania ciasnych schematów na złożone zjawiska religijne. Przeciwnie, punktem wyjścia jest dla niego zawsze konkret, zrekonstruowane i odczytane zjawisko. W ten sposób śledzimy kolejno praktyki religijne czasów prehistorycznych, epoki minojsko-mykeńskiej, rodzenie się mitologii, kultu bóstw chtonicznych, wreszcie kulty związane z polis i religię filozofów.

prof. Wiesław Juszczak

Spis treści: 

Słowo wstępne /13

Wprowadzenie  /15

I.Prehistoria i epoka minojsko-mykeńska  /39

II. Rytuał i świętość  /159

III. Upostaciowieni bogowie  /327

IV. Zmarli, herosi i bogowie chtoniczni  /507

V. Polis i politeizm  /573

VI. Misteria i asceza  /715

VII. Religia filozoficzna  /785

Bibliografia autora  /859

Bibliografia wydania polskiego  /889

Indeks osób i postaci mitologicznych oraz literackich  /895

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie