• Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie

Symbol: 18189
Brak towaru
21.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Brak towaru
ISBN 9788377730874
Zostaw telefon

Autorzy: Danuta i Rafał Eysymontt

Rok wydania: 2015 

Liczba stron: 112   

Okładka: twarda

Format: 21,5 cm x 26,5 cm 


Nostalgia ma na Dolnym Śląsku inny niż gdzie indziej wymiar – jest chęcią poznania przeszłości, w której nie ma wspólnych przodków dla dawnych i współczesnych mieszkańców, powodowana jest też silnym pragnieniem zachowania ciągłości kulturowej. Dla obecnych mieszkańców kraina ta pozostaje nadal niepoznana do końca, a jej historia, wielka i mała, jest ciągle przedmiotem zainteresowania. Dlatego tak ciekawe dla współczesnych są wszystkie ślady przeszłości – krajobrazy, budowle, ludzie uchwyceni na zdjęciach podczas codziennej pracy.

Album prezentuje fotografie z okresu między obiema wielkimi wojnami. W tym ponad 20-letnim okresie wydarzenia, które zachodziły w państwie niemieckim, często odczuwane były przez mieszkańców Dolnego Śląska mocniej niż w innych częściach Niemiec. Na tym burzliwym tle rozwijał się jednak stale nurt promujący dolnośląską idyllę. Główny atut stanowił tu krajobraz. Na ile Dolnoślązacy żyli wielką niemiecką polityką, na tyle ważny dla nich pozostał obraz sielskiego Dolnego Śląska – zabytkowych miasteczek, małych wiosek rozłożonych w dolinach rzek, łagodnych wzgórz, karkonoskiej surowej i śnieżnej zimy, górskich przełęczy, zachodów słońca nad rozlewiskami rzecznymi i rozległymi stawami, mrocznych borów zachodnich połaci krainy.

Przedstawiony na międzywojennych fotografiach Dolny Śląsk to kraina prehistoryczna, romantyczna kraina legend, malownicza kraina gór, zdrojów, portów zimowych, kraina zamków, parków i ogrodów, kraina wiosek, ale także kraina nowoczesności. Fotografie z okresu międzywojennego pozwalają na ożywienie tych miejsc i lepsze zrozumienie krainy, w której żyją współcześni Dolnoślązacy.

(ze Wstępu) 

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie