- Kategorie
-
Potoccy herbu Pilawa do początku XVII wieku. Studium genealogiczno-własnościowe
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Mała ilość 1 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 9788361033646 |
EAN | 9788361033646 |
Zostaw telefon |
Autor: Marian Wolski
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 440
Okładka: twarda z obwolutą
Format: 16,5 cm x 24,5 cm
Z radością informujemy, iż wydana w Towarzystwie Naukowym Societas Vistulana publikacja Mariana Wolskiego „Potoccy herbu Pilawa do początku XVII wieku. Studium genealogiczno-własnościowe”, 17 października br. uhonorowana została nagrodą im. Adama Heymowskiego przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne.
Najdawniejsze dzieje rodziny Potockich nie zostały w dotychczasowej historiografii należycie przedstawione, choć właśnie ten wczesny okres budził i dotąd budzi szczególne zainteresowanie. Wówczas to bowiem rodziła się potęga rodziny, której wpływ w następnych stuleciach na kierunek oraz jakość rozwoju kraju i narodu był ogromny. Reprezentanci wszystkich trzech omówionych na kartach przedstawianej tu książki pokoleń wiernie i z powodzeniem oddawali się służbie wojskowej, która przynosiła im z czasem coraz bardziej wymierne korzyści materialne, cenioną sławę i uznanie, zarówno wśród szlachty, jak i u monarchy. Potoccy to jednak w niemniejszym stopniu typowi homines economici – ludzie znakomicie rozumiejący mechanizmy gospodarcze, odważnie uczestniczący w obrocie kapitału, śmiało inwestujący, zarówno w dobra ziemskie, jak i lokacje miast, czerpiący zyski z handlu, tak własnymi produktami, jak i z przepływu towarów przez ich dobra. Podobnie jak przedstawiciele innych pnących się w hierarchii społecznej rodzin zabiegali o pozyskanie atrakcyjnie położonych, przez to dochodowych, królewszczyzn i w oparciu o nie budowali kompleksy majątkowe. O pragmatyzmie pierwszych pokoleń Potockich świadczyć może także polityka małżeńska rodziny. Owocem powyższego stał się wielki awans społeczny, niosący ze sobą kolejne nadania ziemskie, urzędy i rosnący wpływ na władcę także w sprawach politycznych. Wypracowane w omawianym tu okresie miejsce wśród ścisłej elity Rzeczypospolitej okazało się – już dzięki przedstawicielom kolejnych pokoleń – trwałe.
Badania Mariana Wolskiego, od lat specjalizującego się w dziejach rycerstwa Polski średniowiecznej i wczesnonowożytnej, historii osadnictwa i genealogii polskich rodzin szlacheckich, przyniosły w wielu punktach wyniki wręcz zaskakujące, a że przy tym zostały interesująco przedstawione, gruntownie udokumentowane, zilustrowane mapami oraz reprodukcjami portretów i dokumentów, opatrzone tablicą genealogiczną i indeksem osobowo-geograficznym – tym więc goręcej warto ich lekturę polecić.
(opis wydawcy)
Spis treści:
Słowo wstępne /5
Wprowadzenie /7
I. Stan badań nad rodziną Potockich. Piśmiennictwo staropolskie i nowsza literatura /9
II. Ród Pilawów /29
III. Krąg rodzinny Jakuba Potockiego. Próba rekonstrukcji /73
IV. Jakub Potocki - podkomorzy halicki /83
V. Mikołaj Potocki - starosta kamieniecki /105
VI. Jan Potocki - wojewoda bracławski /137
VII. Andrzej Potocki - kasztelan kamieniecki /193
VIII. Jakub Potocki - wojewoda bracławski /221
IX. Mikołaj Potocki - starościc kamieniecki /253
X. Stefan Potocki - wojewoda bracławski /261
XI. Jan Potocki - podkomorzyc halicki /191
XII. Andrzej Potocki - chorąży kamieniecki /293
XIII. Stanisław Potocki - podkomorzyc halicki i jego potomkowie /303
XIV. Stosunki rodzinne /341
XV. Sprawy majątkowe i gospodarcze /351
XVI. Potoccy Gradowie z Potoku i Potoccy ze Święcic /363
Summary /371
Źródła i literatura /379
Wykaz skrótów /399
Wykaz ilustracji i map /401
Indeks osób i nazw geograficznych /405