• Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II RP

Brak towaru
199.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 9788391576724
Zostaw telefon

Autor: Marek Kornat

Rok wydania: 2002

Liczba stron: 808

Okładka: twarda

Format: 15,5 cm x 24,00 cm

Uwagi - okładka z zatarciami i zabrudzeniami, brzegi stron przybrudzone

 

Monografia oparta na materiałach archiwalnych. Książka w 2003 r. zdobyła nagrodę Klio II stopnia w kategorii monografii naukowych.

"Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej" to unikatowa monografia traktująca o poglądach i opiniach polskiego MSZ w 1939 r. na temat ówczesnej sytuacji politycznej, a w szczególności na temat zbliżenia niemiecko-sowieckiego.

Zdaniem autora władze II Rzeczypospolitej nie rozważały scenariusza ścisłego zbliżenia i wojskowej kooperacji Niemiec i Związku Radzieckiego w pierwszej fazie nadchodzącej wojny. Nie brano również pod uwagę równoczesnego wystąpienia totalitarnych mocarstw ościennych przeciwko Polsce. O ile dyplomatyczne zbliżenie III Rzeszy i ZSRR w realiach międzynarodowych 1939 r. było w polskim MSZ rozpatrywane jako alternatywa polityczna, o tyle pod względem wojskowym zakładano neutralność Moskwy. W konsekwencji pakt Ribbentrop-Mołotow był całkowitym zaskoczeniem zarówno dla polskiej opinii publicznej, jak i sfer rządowych. Również po podpisaniu traktatu polskie kierownictwo nie dość że nie zmieniło swego stanowiska w kwestii oceny polityki sowieckiej, to do ostatnich godzin pokoju w sierpniu 1939 r. wykluczało realność zagrożenia ze strony ZSRR. Autor dowodzi iż na ten stan rzeczy złożyło się wiele czynników. Przede wszystkim wśród sfer rządowych panowało przekonanie że Rosja sowiecka zachowa w przypadku wojny europejskiej neutralność gdyż stanowisko takie jest opłacalne dla niej samej, a jej interesy strategiczne - nie mówiąc o przeciwieństwach ideologicznych - są zbyt fundamentalne, aby je pośpiesznie uzgodnić.

Praca ta została oparta na imponującej bazie źródłowej. Na bibliografię składają się dokumenty z polskiego MSZ, Instytutu Polskiego, Muzeum Gen. Sikorskiego, materiały ze Studium Polski Podziemnej, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu, Biblioteki PAN/PAU w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej, a także bogata dokumentacja z archiwów dyplomatycznych Quai d'Orsay i wojskowych Chateau de Vincennes, londyńskiego Public Record Office, archiwów niemieckich, austriackich i polskich w Wilnie.

(opis wydawcy)

Spis treści: 

Uwagi wstępne /7

Rozdział I
Literatura i podstawy źródłowe /29

Rozdział II
Polska służba zagraniczna i wywiad a zagrożenie międzynarodowe w 1939 roku   /97

Rozdział III
Niemcy i Związek Sowiecki w opiniach kierownictwa politycznego II Rzeczypospolitej (1934-1938)    /161

Rozdział IV
Od pomonachijskiej izolacji do sojuszu z Wielką Brytanią (październik 1938-sierpień 1939)    /241

Rozdział V
Interpretacje położenia międzynarodowego Rzeczypospolitej (maj-sierpień 1939)    /351

Rozdział VI
Polska w planach strategicznych Związku Sowieckiego w 1939 roku    /443

Zakończenie    /501

Aneksy    /529

Bibliografia    /707

Streszczenie    / 765

Wykaz skrótów    /769

Indeks osób    /771

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie