• Płyty i pomniki nagrobne. Katalog zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku

15.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 2 szt.
ISBN 8386206802
Zostaw telefon

Autor: Artur Dobry

Rok wydania: 2005

Liczba stron: 54

Okładka: miękka

Format: 23,00 cm x 30,00 cm

Uwagi - okładka z niewielkimi zarysowaniami

 

W Muzeum Zamkowym w Malborku znajduje się zbiór 32 płyt i pomników nagrobnych z różnych okresów historycznych. Są to średnio­wieczne płyty i kamienie nagrobne z czasów krzyżac­kich, nowo­żytne płyty nagrobne z XVI–XVIII w. z terenu Prus i Gdańska, mennonickie stele i epitafia z XVIII–XIX w. z terenu Żuław.

Zespół średniowiecznych zabytków sepulkralnych składa się z dwóch grup. Do pierwszej należą łączące się bezpośrednio z zamkiem malborskim cztery płyty nagrobne z XIV i XV w. (trzy z nich to płyty nagrobne wielkich mistrzów: Dietricha von Altenburga, Heinricha Dusemera i Heinricha von Plauena). Druga grupa to sześć prawdopodobnie XIV-wiecznych kamieni nagrobnych odnalezionych na terenie dawnego cmentarza konwentualnego na zamku gdańskim.

Nowożytne płyty nagrobne znalazły się w Malborku głównie w czasie restauracji zamku prowadzonej przez Conrada Steinbrechta na przełomie XIX i XX w. 

Stele i epitafia mennonickie, pochodzące z XVIII i XIX w., znalazły się na zamku prawdopodobnie w latach powojennych. Nie ma pewności, czy pochodzą z jednego cmentarza mennonitów, na przykład w Malborku, Stogach czy z innych żuławskich miejscowości.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie