- Kategorie
-
Król Rusi Daniel Romanowicz. O ruskiej rodzinie książęcej, społeczeństwie i kulturze w XIII w.
Wpisz swój e-mail |
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Brak towaru 0 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 978-83-7730-187-6 |
EAN |
Zostaw telefon |
Król Rusi Daniel Romanowicz
O ruskiej rodzinie książęcej, społeczeństwie i kulturze w XIII w.
Autor: Dariusz Dąbrowski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 412
Oprawa: miękka
Format: 14,5 cm x 21,0 cm
Tom poświęcony jest życiu rodzinnemu króla Rusi Daniela Romanowicza (ok. 1201-1264) oraz dziejom społecznym i kulturowym jego władztwa. Przedstawiony został wywód przodków tego dynasty, jego relacje z rodziną (matką, rodzeństwem i dziećmi), a także z możnymi. Nakreślono obraz Daniela jako charakteru, z ukazaniem procesów wychowania i edukacji jakim był poddany oraz obyczajów, którym hołdował. Zawarte zostały też w pracy rozważania o pozycji zajmowanej przez władcę wobec różnych przejawów funkcjonowania państwa i jego struktur. Rozprawę zamykają ekskursy oraz uzupełnienia i poprawki do tomu pierwszego biografii. Prezentowana książka stanowi kontynuację części poprzedniej, równocześnie jednak może być traktowana jako odrębna całość (opatrzona własną bibliografią i indeksem osobowym).
Spis treści:
I. Wstęp.
II. Daniel i społeczeństwo.
II.1. Uwagi wprowadzające.
II.2. Krąg pierwszy: rodzina.
II.2.A. Rodowód Daniela (dalsi wstępni, nieżyjący już w jego czasach).
II.2.B. Rodzice.
II.2.C. Urodziny Daniela i jego rodzeństwo.
II.2.D. Związki matrymonialne, dzieci i wnuki.
II.2.E. Inni bliżsi krewni oraz powinowaci współcześni Danielowi.
II.2.F. Pamięć rodowa i miejsce zajmowane przez Kronikę halicko-wołyńską w jej budowaniu.
II.3. Daniel jako charakter.
II.3.A. Fizys, zdrowie.
II.3.B. Wychowanie, edukacja, erudycja, obyczaje.
II.3.C. Religijność, życie duchowe.
II.4. Elity.
II.4.A. Elity świeckie.
II.4.B. Elity duchowe.
II.5. Krąg trzeci: ludzie, z którymi Daniel miał kontakt okazjonalnie.
II.5.A. Pozostali "swoi".
II.5.B. "Obcy".
II.6. Podsumowanie (otoczenie i wrogowie).
III. Śmierć Daniela.
Post scriptum.
IV. Bibliografia.
Indeks
Działalność Daniela jest na różne sposoby blisko związana z dziejami polskimi. W jego otoczeniu powstawała Kronika halicko - wołyńska, władcę tego łączyły bliskie więzy pokrewieństwa i powinowactwa z Piastami. W skład jego władztwa wchodziły między innymi Przemyśl, Jarosław, Bielsk Podlaski czy też Drohiczyn, w którym władca był koronowany. Z tych powodów biografię króla Rusi należy traktować nie tylko jako pracę z dziejów obcych, lecz również jako wkład w lepsze poznanie historii krajowej.
Tom poświęcony jest życiu rodzinnemu króla Rusi Daniela Romanowicza (ok. 1201 - 1264) oraz dziejom społecznym i kulturowym jego władztwa. Przedstawiony został wywód przodków tego dynasty, jego relacje z rodziną (matką, rodzeństwem i dziećmi), a także z możnymi.
Nakreślono obraz Daniela jako charakteru, z ukazaniem procesów wychowania i edukacji jakim był poddany oraz obyczajów, którym hołdował.
Zawarte zostały też w pracy rozważania o pozycji zajmowanej przez władcę wobec róznych przejawów funkcjonowania państwa i jego struktur. Rozprawę zamykają ekskursy oraz uzupełnienia i poprawki do tomu pierwszego biografii. Prezentowana książka stanowi kontynuację części poprzedniej, równocześnie jednak może być traktowana jako odrębna całość (opatrzona własną bibliografią i indeksem osobowym).