• Katalog testamentów mieszkańców Brześcia i Grodna od XVI do początku XVIII wieku

Symbol: 15152
29.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Mała ilość
ISBN 9788375072266
Zostaw telefon

Opracowanie: Natalia Sliz

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 78

Okładka: miękka

Format: 16,5 cm x 23,5 cm

Seria: Katalogi testamentów mieszkańców miast z terenów Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego do 1795 roku. Tom 3

 

Seria źródłowa Katalogi testamentów mieszkańców miast z terenów Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego do 1795 roku została przygotowana przez Zespół Historii Kultury Staropolskiej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest nie tylko wydanie drukiem katalogów testamentów mieszkańców miast Rzeczypospolitej Obojga Narodów, lecz także zintensyfikowanie badań nad mieszczańskimi aktami ostatniej woli w sytuacji, gdy głównym przedmiotem zainteresowania historyków i edytorów polskich stały się testamenty szlacheckie.

Mam nadzieję, że publikacja katalogów i poprzedzające ją prace badawcze pozwolą także nadrobić zapóźnienia w inwentaryzacji i badaniach testamentów mieszczańskich z terenów Rzeczypospolitej w stosunku do krajów ościennych. Katalogi będą istotną pomocą naukową dla wszystkich badaczy wykorzystujących źródła testamentalne. Ułatwią docieranie do rozproszonego materiału i skrócą czas kwerend w poszczególnych jednostkach archiwalnych. Dostarczą informacji o specyfice bazy źródłowej, formie i ogólnej treści źródeł testamentalnych. Wykonana podczas przygotowywania do druku digitalizacja cennych materiałów źródłowych, będących dziedzictwem narodowym zarówno Polski, jak i innych krajów należących niegdyś do I Rzeczypospolitej, pozwoli na ich bezpieczne zachowanie   

(Urszula Augustyniak)

 Katalog obejmuje testamenty mieszkańców Brześcia i Grodna, a więc dwóch miast, które znajdowały się na zachodnich obrzeżach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Testamenty są bardzo cennym źródłem do badań historii miasta, społeczeństwa, religii, rodziny, prawa, życia codziennego, mentalności itd. Rozproszenie źródeł w różnych archiwach i zespołach wskazuje na potrzebę skatalogowania zapisów ostatniej woli w celu ułatwienia przyszłych badań historii miast Wielkiego Księstwa Litewskiego i społeczeństwa mieszczańskiego. Katalog zawiera wykaz skrótów, wstęp z charakterystyką miast i kartek katalogowych, katalog testamentów, indeksy osób, geograficzny i rzeczowy oraz ilustracje.

(opis wydawcy)

 

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie