• Jak nie pisać o polskim wywiadzie wojskowym

Symbol: 18529
21.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Mała ilość
ISBN 9788368425116
Zostaw telefon

Autor: Łukasz Ulatowski

Rok wydania: 2025

Liczba stron: 140

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 13,5 cm x 21,0 cm

 

Historia polskiego wywiadu wojskowego w latach 1933–1939, skierowanego na III Rzeszę, pozostaje jednym z kluczowych, a jednocześnie wciąż niedostatecznie opracowanych zagadnień w polskiej historiografii. W ciągu ostatnich dekad temat ten był wielokrotnie podejmowany przez badaczy, jednak nie zawsze z należytą dokładnością i w oparciu o pełny korpus źródłowy. Niniejsza publikacja stanowi odpowiedź na błędy i niedociągnięcia zawarte w książce Piotra Kołakowskiego, W obliczu wojnyPolski wywiad wojskowy na hitlerowskie Niemcy 1933–1939, których konsekwencją jest niepełny, a miejscami błędny obraz funkcjonowania Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Przyjęta w omawianej monografii struktura oraz metodologia badawcza, zamiast rzetelnie odzwierciedlać działalność polskiego wywiadu, prowadzą do szeregu nieścisłości, które wymagają sprostowania i uzupełnienia. W szczególności dotyczy to organizacji Centrali Oddziału II oraz sposobu działania ekspozytur terenowych.

Autor książki „W obliczu wojny” oparł swoje ustalenia na ograniczonym zakresie źródeł, pomijając kluczowe archiwalia dostępne zarówno w kraju, jak i za granicą, co doprowadziło do jednostronnej i niepełnej narracji.

Publikacja, którą oddajemy w ręce czytelników jest zaledwie recenzją wspomnianej publikacji, a mimo to zdecydowaliśmy się na jej samodzielną publikację ze względu na wagę poruszanych zagadnień i uzupełnień, które wnoszą znaczący wkład w poznanie zagadnień polskiego wywiadu wojskowego na Niemcy. Niniejsza recenzja ma na celu uzupełnienie tych luk w przedstawieniu rzeczywistego obrazu pracy polskiego wywiadu wojskowego w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Opierając się na szerokim spektrum źródeł archiwalnych, niniejsza publikacja rekonstruuje struktury organizacyjne Oddziału II, przedstawia szczegółowe analizy zdobytych przez wywiad informacji o Wehrmachcie, a także demaskuje pominięte w wcześniejszych opracowaniach fakty dotyczące agentury oraz metod działania polskich służb specjalnych. Podstawowym celem tej pracy jest ukazanie działań polskiego wywiadu w kontekście narastającego zagrożenia ze strony Niemiec, wskazując przy tym na błędne interpretacje i niepełne analizy, które pojawiły się w dotychczasowej literaturze, ze szczególnym uwzględnieniem pracy Piotra Kołakowskiego.

(opis wydawcy)

Dane producenta

Scriptor Sp. z o.o.
Białogardzka 14/49
85-808 Bydgoszcz
Poland

kontakt@wydawnictwobrda.pl

Osoba odpowiedzialna

Scriptor
Białogardzka 14/49
85-808 Bydgoszcz
Poland

kontakt@wydawnictwobrda.pl

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie