- Kategorie
-
Infantka Szwecji i Polski Anna Wazówna 1568-1625. Legenda i rzeczywistość
Wpisz swój e-mail |
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Brak towaru 0 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 8385196145 |
EAN | 8385196145 |
Zostaw telefon |
Autorka: Alicja Saar-Kozłowska
Rok wydania: 1995
Liczba stron: 190
Okładka: miękka
Format: 14,5 cm x 20,00 cm
Uwag - okładka z lekkimi zatarciami, góra okładki z przebarwieniem, brzegi stron przykurzone
Celem tej książki nie jest wyczerpanie biografii królewny Anny Wazówny. Prace, które podjęły taką próbę, już istnieją. Rozprawa taka z pełnym aparatem naukowym i aneksami źródłowymi, poświęcona życiu i pomnikowi grobowemu Wazówny, wkrótce zostanie także przeze mnie ukończona.Zadaniem tego tekstu jest przystępne wprowadzenie czytelnika w wybrane zagadnienia związane z historią tej niezwykłej postaci, jaką była wnuczka Jagiellonów i Wazów - szwedzka królewna Anna, tak aby zaistnienie w Toruniu wyjątkowego dzieła architek-toniczno-rzeźbiarskiego, jakim jest jej pomnik grobowy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu, było zrozumiałe i wplecione w szeroki kontekst historyczny dziejów Rzeczypospolitej i jej zamorskiego sąsiada w 2. połowie XVI i 1. połowie XVII wieku.Starałam się poprzedzić prezentację pomnika analizą skomplikowanej sytuacji politycznej, religijnej i osobistej, w jakiej żyła, kształtowała i wyrażała swój światopogląd oraz zmarła szwedzka królewna. Sytuacji, która zadecydowała o wyborze Torunia na miejsce wiecznego spoczynku Anny i zamknęła przed nią podziemia katedry na Wawelu. Pisząc o tych problemach, próbując znaleźć wytłumaczenie podłoża decyzji, sposobu myślenia, uporu i trwania w nim ludzi sprzed prawie 400 lat, trudno czasem nie próbować wniknąć głębiej w ich osobiste sprawy.
(od autorki)
Spis treści:
Od autorki /5
Sylwetka szwedzkiej królewny .8
Otwarcie krypty grobowca /14
Anna z księciem w jednym grobie? Kontrola stanu technicznego krypty. Powołanie komisji. Porządkowanie krypty grobowca królewny Anny. Prawdziwa historia księcia.
Śmierć królewny i pierwszy pochówek w Brodnicy /26
Królewna umiera w Brodnicy jako protestantka. Królewska decyzja. Królewskie kłopoty. Dlaczego nie na Wawelu? Cicho o tymczasowo w Brodnicy? Skarb królewny. Czy skarb królewny istniał naprawdę? Tajna misja Niemojewskiego. Dusza królewny w cenie diamentów.
Rabunek /59
"Zniesławienie spraw". Korespondencja dyplomatyczna. Nie zrealizowana propozycja? Nie spełniona kara.
Złota bransoleta królewny /67
Pogrzeb Anny Wazówny w Toruniu w 1636 roku /71
Przyczyny wybory Torunia. Organizacja uroczystości. Pogrzeb królewny. Biel. Perła. Korona. Korona-wieniec.
Pomnik grobowy szwedzkiej królewny /99
Osiemnastowieczna relacja o pomniku. Historia powstania grobowca. Z historii zabytku. Nie jest to jednak kaplica. Łuk triumfalny wywyższający osobę. Figura królewny. Portal. Rekonstrukcja. Atrybuty. Inskrypcja. Zamknięcie wnętrza niszy. Przesłanie o królewnie wyrażone przez figury portalowe. Wiara. Wdzięczność. Zwycięstwo Anny. Problem, który czeka na ostateczne rozwiązanie. Dzieło barokowe.
Wizerunek królewny /129
Obraz utrwalony na płótnie. Sugestie badań antropologicznych. Anna i wizerunki rodzinne. Czy to na pewno Anna Wazówna?
Zdrowie i medycyna, czyli próba nowej oceny postaci /137
Wgniecenie podstawy czaszki. Historia choroby Anny Wazówny. Rodzinne problemy zdrowotne. Gustaw Waza i jego wnuki. Katarzyna Jagiellonka. Próba nowego spojrzenia w źródła. Czy mogę pomóc sobie? Czy mogę pomóc innym? Nie mogę pomóc sobie - pomogę innym.
Posłowie /158
Przypisy /162
Wybrana bibliografia na temat epoki /171
Wykaz ilustracji /176
Zusammenfassung /182