• Front Zachodni 1914 - 1916. Od planu Schlieffena do Verdun i Sommy

Symbol: 16796
65.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 9788375104752
Zostaw telefon

Autor: Michael S. Neiberg

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 224

Okładka: twarda z obwolutą

Format: 13,0 cm x 20,7 cm

Seria: Historia I wojny światowej

Uwaga! Nieznaczne zarysowania i przykurzenia obwoluty

 

Szczegółowy i przystępny opis tła i przebiegu konfliktu na froncie zachodnim w pierwszych latach I wojny światowej, od początkowych strzałów po zakończenie ofensywy nad Sommą w 1916 roku.

Ponad 200 niezwykłych fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, sprzęt, broń i dowódców obu stron. Ponad 20 kolorowych przejrzystych map głównych bitew i kampanii, od Mons i pierwszej bitwy nad Marną po Verdun i Sommę. Barwny opis podejmowanych przez wojska francuskie i brytyjskie prób powstrzymania niemieckiego natarcia oraz roli oddziałów kolonialnych w walkach o wyparcie najeźdźców z terenu Francji i Belgii.

Front zachodni, który ciągnął się od belgijskiego wybrzeża na północy po granicę Szwajcarii na południu, miał się okazać najważniejszym terenem walk I wojny światowej. To właśnie tam Niemcy, Francja i Wielka Brytania skoncentrowały główną część sił militarnych – i to właśnie tam, jak wielu wierzyło, wojna miała się rozstrzygnąć jeszcze przed Bożym Narodzeniem roku 1914.

Niemiecki sztab generalny zdawał sobie sprawę, jak niebezpieczne będzie prowadzenie wojny na dwóch frontach, zarówno z Francją, jak i z Rosją. Tak zrodził się „plan Schlieffena”, który przewidywał wyłączenie Francji z wojny dzięki błyskawicznemu marszowi na Paryż przez neutralną Belgię. Nadzieje Niemców na szybkie zwycięstwo na Zachodzie przekreśliła jednak ich porażka w pierwszej bitwie nad Marną. Po „wyścigu do morza”, w którym każda ze stron starała się oskrzydlić przeciwnika, front zachodni się ustabilizował, a walki przybrały postać wojny okopowej.

Rok 1915 okazał się niepomyślny dla sprzymierzonych, gdy żaden z ataków nie zdołał przebić niemieckiej linii obrony. By przełamać impas, zaplanowano na rok 1916 ofensywę z równoczesnymi operacjami przeciwko państwom centralnym na pozostałych europejskich teatrach działań wojennych.

Szeroko zakrojoną ofensywę udaremnił niemiecki szturm na twierdzę Verdun, który miał wyczerpać francuskie oddziały. W rezultacie operacja nad Sommą stała się w znacznej mierze brytyjską akcją dla odciążenia francuskich sojuszników. Rzeź brytyjskiej Nowej Armii pierwszego dnia bitwy nad Sommą stała się symbolem okrucieństwa I wojny światowej. Nim rok 1916 dobiegł końca, wiadomo już było, że żadna ze stron nie może liczyć na łatwe zwycięstwo.

(opis wydawcy)

Spis treści:

Słowo wstępne  /7

Wprowadzenie - Entente Cordiale  /9

Plan Schlieffena /25

Wyścig do morza /55

Wojna okopowa  /81

Frustracje roku 1915  /109

Verdun  /137

Somma  /165

Debiut czołgu /193

Literatura uzupełniająca /220

Indeks  /221

Źródła ilustracji  /224

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie