- Kategorie
-
Czołg PzKpfw. V Panther Historia - budowa - eksploatacja
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Mała ilość 1 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 9788370208639 |
EAN | 9788370208639 |
Zostaw telefon |
Autor: Mark Healy
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 172
Okładka: twarda
Format: 20,5 cm x 26,5 cm
Czołg PzKpfw. V Panther jest powszechnie uważany za najlepszy czołg II wojny światowej, a przez niektórych nadal jest oceniany najlepszy czołg zbudowany kiedykolwiek. Być może jest on pod względem konstrukcyjnym najlepszym czołgiem II wojny światowej, a z pewnością był jednym z dwóch (obok PzKpfw. IV) niemieckich czołgów wyprodukowanych w największej liczbie i szeroko wykorzystywanym przez III Rzeszę w tym konflikcie. W opinii autora połączenie siły ognia, ochrony pancerza i mobilności okazało się nieosiągalne dla jakiegokolwiek innego czołgu z tego okresu. Na froncie wschodnim, przez ostatnie dwa lata II wojny światowej stał się prawdziwym przekleństwem załóg radzieckich T-34, jednak ironia losów wojny polegała na tym, że to właśnie pojawienie się T-34 w 1941 roku wpłynęło na rozwój niemieckich konstrukcji czołgowych, w tym na pojawienie się wozów Panther.
Nie tylko sowieccy czołgiści uważali Panzerkampfwagen Panther za śmiertelnie groźnego przeciwnika. Alianckie wojska walczące w Europie natykały się na nie podczas walk w Normandii w roku 1944 i uznały je za najdoskonalszy pancerny pojazd bojowy walczący w Europie do końca wojny w roku 1945.
Geneza czołgu Panther wynikła ze zrozumienia przez Niemców konieczności wystawienia na polu walki nowego czołgu po tym, jak tuż po rozpoczęciu operacji „Barbarossa” w czerwcu 1941 roku radziecki T-34 w ciągu jednego dnia zdeklasował najlepszy niemiecki czołg PzKpfw. III. Czołgi Panther zadebiutowały bojowo w Związku Radzieckim podczas bitwy na Łuku Kurskim w lipcu 1943 roku i od tego momentu wysiłki niemieckich konstruktorów były nakierowane na stworzenie wozu bojowego, który sprostałby kolejnym wersjom czołgu T-34. Efektywność Pz.Kpfw. Panther była tak duża, że francuskie wojska lądowe używały sporej ich liczby przez kilka lat po zakończeniu II wojny światowej w okresie odbudowy i przebudowy swoich sił pancernych.
Autor książki, Mark Healy, opisał rozwój konstrukcji i możliwości bojowe czołgu Panther, jak również poświęcił sporo uwagi temu, jak należało ją obsługiwać, jak należało jej używać i utrzymywać we właściwym stanie technicznym. W tym celu skupił się na ocalałych Panterach znajdujących się w Muzeum Niemieckiej Broni Pancernej w Munster (Panther Ausf. A) i Panther Ausf. G z Tank Museum w Bovington w Wielkiej Brytanii. Autor wykorzystał szereg dokumentów oraz archiwaliów fotograficznych ze źródeł pochodzących z Niemiec, USA i Francji.
(opis wydawcy)
Spis treści:
I. Historia powstania czołgu Panther /6
Uporać się z Rosją - sprawa łatwiejsza niż pokonanie Francji! /9
Błędne niemieckie założenia co do sił pancernych Armii Czerwonej /10
Szok poznawczy: KW-1 i T-34 /13
Komisja Czołgowa w Rosji /17
Może być tylko jeden /19
Założenia konstrukcyjne czołgu Panther z firmy MAN /20
II. Produkcja czołgu Panther i jego wersje /24
Produkcja czołgu Panther /26
Wersje czołgu Panther: część pierwsza /30
Status produkcji czołgu Panther i Doraźny Program Czołgowy ze stycznia 1945 /46
Wersje czołgu Panther: część druga /46
Wersje czołgu Panther: część trzecia /52
III. Budowa czołgu Panther /62
Część pierwsza: kadłub z zewnątrz /64
Część druga: wnętrze kadłuba /74
Część trzecia: wieża i uzbrojenie główne /87
IV. Spacerek dookoła kota, czyli Panther z Bovington i nie tylko... /94
V. Panther na wojnie /112
"Nasze ulubione dziecko" /114
W bój - czołgi Panther pod Kurskiem /118
Czołgi Panther we Włoszech /129
Czołgi Panther w walkach na wschodnich rubieżach Polski i na przedpolach Warszawy /136
Przygotowania do odparcia inwazji na Zachodzie /143
Czołgi Panther w Normandii /144
Refleksje końcowe /166
VI. Specyfikacja techniczna Panther Ausf. G /168
Wybrana bibliografia /169
Indeks /170