• Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny! Życie żołnierza rzymskiego na granicach Imperium

Brak towaru
35.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 9788360251904
Zostaw telefon

Autor: Piotr Dyczek

Redaktor serii: Leszek Mrozewicz, współpr. Michał Duch

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 60

Okładka: miękka

Format: 17,0 cm x 24,0cm

Seria: Opuscula Gnesnensia  7

 

Wykład wygłoszony 11 października 2013 roku.

Celem serii wydawniczej "Opuscula Gnesnensia. Wykłady Uniwersyteckie w Instytucie Kultury Europejskiej (Gniezno)” jest utrwalanie i propagowanie wykładów badaczy naukowych z kraju i zagranicy, goszczących w murach naszej Uczelni, jak również wystąpień naszych pracowników, adresowanych do gnieźnieńskiego środowiska akademickiego i wszystkich mieszkańców Gniezna.

"[...] Granice Cesarstwa Rzymskiego stanowią dla nas także granice mentalne, rozumiane w sposób określony przez żyjącego w II w. n.e. Eliusza Arystydesa, który odnotował, że granice Cesarstwa "otaczały kręgiem cały cywilizowany świat". Rzeczywiście, w pewien sposób definiowały one Imperium, stanowiły podstawę jego stabilizacji i wzrostu ekonomicznego. Istotą rzymskiego geniuszu była zdolność do pobudzania rozwoju. Szanowano lokalne tradycje i pochodzenie etniczne dopóty, dopóki dominacja Rzymu nie była zagrożona. Tę politykę wzmacniała rzymska administracja lokalna. Celem władzy centralnej było utrzymanie jedności i ustalanie kierunków rozwoju, a często także ekspansji. Sprzyjała temu elastyczność administracji. Arystokratycznych urzędników kierowano do różnych obszarów Imperium.  Często zmieniano im obowiązki. Z kolei zadaniem armii było utrzymanie spokoju, ochrona, obrona nawet najbardziej oddalonych zakątków i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa. W ten sposób armia przyczyniała się do tworzenia nowej społeczności granicznej.Limes stanowił zarazem rodzaj membrany, przez którą w obie strony przenikały zarówno idee, jak i towary. Sieć handlowa sięgała Indii, szlaki kupieckie docierały na Saharę i do Morza Bałtyckiego.

Często zastanawiamy się, jak Rzymianie sprawowali władzę nad tak wielkim Imperium. Otóż czynili to za pomocą, co prawda względnie małej, ale bardzo dobrze wyszkolonej armii, która na zewnątrz demonstrowała potęgę Cesarstwa."

(fragment Wykładu)

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie