• Dobra ziemskie Radzyń. Historia majątku od XVIII do XX wieku

79.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 2 szt.
ISBN 9788364806643
Zostaw telefon

Autor: Joanna Kowalik

Rok wydania: 2015

Ilość stron: 295

Oprawa: miękka

Format: 24,0 cm x 16,5 cm



Publikacja, której celem jest przybliżenie historii dóbr radzyńskich, jednego z większych majątków w powiecie, ale również miejsca pracy i rodzinnego „domu" kilku pokoleń mieszkańców miasta i poszczególnych wiosek na przestrzeni XVIII, XIX i XX w.

Historia dóbr jest tu również pretekstem do ukazania postaci ich właścicieli. Rekonstrukcja biografii Stanisława Antoniego Szczuki, Marianny i Eustachego Potockich, ich synów: Kajetana, Stanisława Kostki, Jana Nepomucena Eryka, księżny Anny z Zamoyskich Sapieżyny, jej córki Anny, żony księcia Adama Jerzego Czartoryskiego oraz Antoniego, Stanisława Floriana, Zofii i Bronisława Szlubowskich, to niejednokrotnie przyczynek do biografistyki ziemiaństwa.

Podjęte zagadnienie nie było dotąd przedmiotem całościowych opracowań. Niniejsza rozprawa jako pierwsza stara się ukazać powstanie i historię dóbr Radzyń, ustalając jednocześnie przebieg ich własności od początku aż do likwidacji w myśl dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 1944 r. Opowieść wiedzie więc od czasów ukształtowania włości, poprzez ich rozkwit w dobie Rzeczypospolitej szlacheckiej, a następnie trudne lata towarzyszące jej upadkowi i odbudowę po zniszczeniach I wojny światowej oraz rozwój już w wolnej Polsce.

Temat pracy ujęto w pięciu rozdziałach. Rozdział pierwszy - wprowadzający - przedstawia genezę powstania dóbr. Drugi z rozdziałów przybliża postaci właścicieli majątku. W części tej znalazły się również fakty związane z ich działalnością publiczną. Rozdział trzeci przybliża rozwój terytorialny majątku i zmiany, jakie zachodziły w jego granicach od czasów Stanisława Antoniego Szczuki aż do likwidacji w 1944 r. Można tu także znaleźć informacje dotyczące miasta, poszczególnych wiosek, folwarków oraz ich mieszkańców. Kolejny rozdział - czwarty - poświęcony został gospodarce w dobrach radzyńskich. Omówiono tu zagadnienia związane z prowadzoną w majątku produkcją roślinną, hodowlaną i leśną, a także z rozwojem przemysłu. Przybliżono również sposób zarządzania majątkiem i ludzi, którzy tu pracowali. W rozdziale piątym - ostatnim - starano się natomiast przedstawić dobra w dobie reform, od ukazów carskich wprowadzających uwłaszczenie włościan w XIX w. po reformy rolne w okresie międzywojennym. Tę część rozważań zamknął podrozdział przedstawiający kres dóbr w wyniku dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

(opis wydawcy)

Spis treści:

Skróty   /7

Wstęp  /9

Rozdział I. Geneza powstania dóbr radzyńskich  /17

Rozdział II. Właściciele dóbr radzyńskich   /29

Rozdział III. Opis majątku radzyńskiego  /83

Rozdział IV. Gospodarka i zarząd majątkiem  /145

1. Gospodarka majątku w XVIII wieku i na początku XIX wieku  /145

2. Gospodarka w dobrach na przełomie XIX i XX wieku  /162

3. Okres międzywojenny   /170

4. Organizacja pracy w dobrach  /187

Rozdział V. Dobra w dobie reform - od uwłaszczenia do parcelacji w 1944 roku  /203

1. Sytuacja przed uwłaszczeniem   /203

2. Realizacja uwłaszczenia w dobrach radzyńskich  /211

3. Sytuacja w dobrach po uwłaszczeniu   /233

4. Reforma rolna w okresie międzywojennym  /242

5. Parcelacja majątku w myśl dekretu PKWN z 1944 roku   /253

Zakończenie  /261

Bibliografia   /265

Spis tabel  /277

Spis ilustracji   /279

Indeks osobowy   /281

Indeks geograficzny   /291

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie